محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا، بیش از پنج هزار روستایی ایرانی را به منظور بررسی تأثیر آلودگی فضای داخل خانه ناشی از نفت سفید، چوب، دیزل، سرگین گاو و گاز طبیعی را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی،  سوختن مکرر نفت سفید و گازوئیل به منظور پخت و پز و یا روشنایی در فضای بسته خانه می‌تواند خطر بیماری‌های مزمن قلبی را افزایش دهد.

تمامی افراد حاضر در این تحقیق ۵۲ ساله و ۸۰ درصد آنها نیز در مناطق روستایی زندگی می‌کردند. 

پس از گذشت ۱۰ سال، افرادی که نفت سفید یا دیزل می‌سوزاندند در خطر شش درصدی برای مرگ ناشی از تمامی علل، شش درصد در خطر بالایی برای مرگ ناشی از بیماری قلبی و ۱۴ درصد در خطر بالایی برای بیماری قلبی قرار داشتند. در مقایسه با افرادی که سایر سوخت‌ها را مصرف می‌کردند افرادی که از گاز طبیعی مصرف می‌کردند، شش درصد در خطر کمتری برای مرگ ناشی از بیماری قلبی قرار داشتند.

به گفته محققان در این پژوهش از دو عامل پیشینه مواجهه با این سوخت‌ها و زمان استفاده شده است و از نخستین مطالعاتی است که افزایش خطری مستقل و چشمگیر را برای بیماری‌ها قلبی عروقی، حملات قلبی  و مرگ ناشی از آن را به علت وجود آلودگی‌های خانگی ناشی از سوخت نفت سفید و دیزل نشان می‌دهد.

پژوهشگران خاطرنشان کردند که این نتایج تنها یک رابطه را نشان می‌دهد و مؤید رابطه علت و معلولی نیست.

این پژوهش در مجله “Circulation ” منتشر شده است.