دبیر شورای هماهنگی دانشگاه‌های استان مرکزی گفت: باید چهار موضوع مهم کاهش تعداد دانشجو، کاهش تعداد اعضای هیات علمی، تحصیل دو درصدی در مقطع دکتری و عدم تعادل در رشته‌های تحصیلی استان مرکزی مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، غلامرضا فتح‌آبادی در نشست شورای هماهنگی دانشگاه‌های استان مرکزی در استانداری اظهار کرد: حدود ۱۰۲ هزار دانشجو در ۸۱ دانشگاه و مرکز آموزشی استان مرکزی مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره به اهمیت وجود مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها افزود: ۱۵۴  مرکز مشاوره در سطح دانشگاه‌های استان وجود دارد و نسبت دانشجو به مشاور یک به ۶۶۵ است.

فتح‌آبادی گفت: رشته حسابداری با ۱۰ هزار و ۱۶۷ دانشجو بیشترین فراوانی را در میان سایر رشته‌ها دارد و بعد از آن رشته‌های مدیریت، حقوق، کامپیوتر و عمران بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده‌اند که نشان می‌دهد استان از این لحاظ در تعادل به سر نمی‌برد.

وی با بیان اینکه در استان مرکزی با ۲۰ درصد کاهش دانشجو مواجه شده‌ایم، تصریح کرد: در سال ۹۰، ۱۲۸ هزار دانشجو در استان به تحصیل اشتغال داشتند که این رقم در سال ۹۴ به ۱۰۲هزار کاهش یافت و این در حالی است که در سطح کشور تعداد دانشجویان ۴٫۴ درصد رشد داشته است که این موضوع جای تامل دارد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی همچنین با بیان اینکه تعداد اعضای هیات علمی ۲۳درصد کاهش یافته و این رقم در کشور چهار درصد رشد داشته است، افزود: در سال ۹۰ دو هزار و ۲۴۴ و در سال ۹۴، هزار و ۷۳۸ عضو هیات علمی در دانشگاه‌های استان تدریس کرده‌اند.

وی ادامه داد: تعداد دانشجویان پسر در سال‌های ۹۰ و ۹۴ با افزایش هفت درصدی به ترتیب برابر با ۵۲درصد و ۵۹درصد بوده است، همچنین تعداد دانشجویان دختر با کاهش هفت درصدی به ترتیب برابر با ۴۸درصد و ۴۱ درصد است که این کاهش در تعداد دانشجویان دختر نیاز به تامل و بررسی دارد؛ چراکه این رقم در سطح کشور برابر با کاهش چهار درصدی است.

 فتح‌آبادی اظهار کرد: بیش از دو درصد از دانشجویان کشور در دانشگاه‌های این استان مشغول به تحصیل هستند که از لحاظ برخورداری از این تعداد دانشجو استان مرکزی رتبه ۱۳ کشوری را به خود اختصاص داده است.

 وی با بیان اینکه دو درصد از دانشجویان استان در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند، اظهار کرد: از این لحاظ استان مرکزی رتبه ۲۷ را در کشور به خود اختصاص داده است.

 فتح‌آبادی با اشاره به اینکه ۱۹نفر از اعضای هیات علمی استان دارای رتبه استادی هستند که از این حیث استان مرکزی رتبه ۳۱ را در کشور دارد، گفت: در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو یک به ۱۵ است.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت خوابگاه‌های استان تصریح کرد: هم اکنون ۱۱هزار و ۸۰۰ دانشجو در ۸۹ خوابگاه سطح استان مرکزی ساکن هستند.

فتح‌آبادی تاکید کرد: باید چهار موضوع مهم کاهش تعداد دانشجو، کاهش تعداد اعضای هیات علمی، تحصیل دو درصدی در مقطع دکتری و عدم تعادل در رشته‌های تحصیلی استان مرکزی مورد بررسی قرار گیرد.  

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر سعید حمیدی، رییس دانشگاه اراک نیز سال ۹۴ را نامناسب‌ترین سال از لحاظ وضعیت مالی دانشگاه عنوان کرد و گفت: میزان اعتبارات در ۹۵ درصد از دانشگاه‌ها تا ۹۱ درصد بیشتر اختصاص نیافت که این موضوع دانشگاه اراک را با بدهی هفت میلیارد تومانی روبرو کرده است.

حمیدی با بیان اینکه در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها نوبخت، سخنگوی دولت قول حمایت ۱۰۰درصدی به دانشگاه‌ها را داده است، افزود: طبق قانون سالانه دو درصد از بودجه‌های دانشگاه‌ها در قالب ماده ۱۸۰ در اختیار نمایندگان و استانداری قرار می‌گیرد، اما هیچ چیز نصیب دانشگاه‌ها نمی‌شود.

وی تصریح کرد: کمبود شدید تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی موجب ارتقا نیافتن تعداد دانشجویان دکترا شده است.

رییس دانشگاه اراک با مهم خواندن مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها تصریح کرد: گزارش‌ها حاکی از آن است که طی یک سال حدود ۶۰ دانشجو به صورت کلامی ابراز به خودکشی کرده‌اند که این ابراز به خودی خود نگران کننده است. در دو سال گذشته چهار مورد اقدام به خودکشی در این دانشگاه گزارش شد که با کمک مرکز مشاوره دانشگاه از این چهار اقدام خودکشی جلوگیری به عمل آمد.

وی افزود: ۳۰ تا ۵۰ درصد از فعالیت‌های پژوهشی مبتنی بر نیازهای جامعه است؛ از این رو ضرورت دارد موضوع پایان‌نامه‌ها و پروژه‌ها تقاضامحور باشند. این در حالی است که یک درصد اعتبار پژوهشی سایر دستگاه‌ها به خزانه برگشت داده شده است.

حمیدی ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ مرکز رشد در استان وجود دارد که حدود هشت مرکز دانش‌بنیان شده‌اند.

دکتر علیرضا نظام‌آبادی، دبیر هیات امنا و رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی نیز گفت: دانشگاه آزاد اراک رتبه ۵۷ را در بین دانشگاه‌های کشور و رتبه شش را در بین دانشگاه‌های آزاد اسلامی در کشور به خود اختصاص داده است.

نظام‌آبادی افزود: هشت واحد از دانشگاه‌‌های آزاد استان مرکزی زیان‌ده شده‌اند، اما تدابیر خوبی به این منظور اندیشیده شده است و طبق برنامه پنج ساله ششم برای دانشگاه‌ها این مهم در چند محور دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت کنترل هزینه‌‌ها، توسعه رشته‌های جدید، انعقاد قراردادهای پژوهشی با کارخانجات، برگزاری آموزش‌های کوتاه مدت، فعالیت‌های کشاورزی، ایجاد گلخانه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی در دستور کار این دانشگاه است.