معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در نشست شورای دانشگاه گزارشی از نحوه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و وضعیت رتبه دانشگاه تربیت مدرس ارائه کرد.

دانشگاه تربیت مدرس

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر فتح اللهی درخصوص نحوه رتبه بندی دانشگاه‌ها اظهار کرد: رتبه بندی دانشگاه‌ها در سطح دنیا به سه روش انجام می شود.؛ اول ارزیابی و سنجش اطلاعات موجود در پورتال دانشگاه که همان وبومتریک نامیده می‌شود. دوم،‌ بحث برونداد پژوهشی و نوآوری دانشگاه و سوم هم اطلاعات کامل دانشگاه که علاوه بر مسائل تحقیقاتی، بحث آموزشی ،‌پشتیبانی و … را نیز در بر می‌گیرد.

وی افزود: برای به دست آوردن اطلاعات دانشگاه‌ها و برونداد پژوهشی و نوآوری از دو دیتا بیس در جهان استفاده می‌کنند که شامل موسسه اطلاعات علمی ISI و موسسه اسکوپوس است.

فتح‌اللهی تصریح کرد: تنها موردی که دانشگاه تربیت مدرس اطلاعات خود را به طور کامل در اختیار نظام رنکینگ قرار می‌دهد نظام رنکینگ ISC  (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) است که در حال حاضر طبق این نظام رتبه بندی، در جایگاه دوم در سطح کشور قرار داریم.

وی با توضیحاتی در خصوص موسسه لایدن و سایماگو تاکید کرد:‌ موسسه لایدن اطلاعات را از موسسات علمی در دوره ۴ ساله برداشت کرده و هم تعداد مقالات و هم کیفیت آنها را بر اساس یک درصد،‌ ۱۰ درصد و ۵۰ درصد مجلات جهان مورد بررسی قرار می دهد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: بر اساس گزارش موسسه لایدن، دانشگاه تربیت مدرس رتبه بین چهارم و پنجم در سطح کشور و رتبه ۴۲۰ تا ۵۰۰ در سطح جهانی را دارا است.

فتح‌اللهی افزود: موسسه سایماگو نیز اطلاعات را از موسسه اسکوپوس برداشت می‌کند که این اطلاعات هم شامل مقالات علمی و هم شامل نوآوری و ابداعات می شود که در حوزه دانایی نوآورانه ارزیابی می‌شوند و بر اساس آن دانشگاه تربیت مدرس در سطح ملی رتبه دوم و در سطح جهانی رتبه ۲۵۹ را داراست.

وی ادامه داد: بر اساس رتبه‌بندی مؤسسه Us news Education نیز در میان ۴ هزار دانشگاه، دانشگاه تربیت مدرس رتبه ۶۹۹ را داراست. این موسسه همچنین وضعیت دانشگاه‌ها را در رشته های مختلف مورد بررسی قرار می دهد که دانشگاه تربیت مدرس در زمینه مهندسی و شیمی در میان دانشگاه‌های کشور حائز رتبه یک بوده و در سطح جهانی نیز در مهندسی رتبه ۵۰ و در شیمی رتبه ۱۸۰ را دارا است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در پایان تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد رتبه دانشگاه‌های خوب ایران در زمینه نوآوری (innovation) بهتر از رتبه جهانی آنها در زمینه برونداد پژوهشی (research output)  است و این نشان می‌دهد مجموعه تحقیقاتی که در ایران انجام می‌شود از غنای خوبی برخوردار بوده، اما ساختار لازم برای آن‌که از آن‌ها به خوبی استفاده شود، طراحی نشده است و باید در این زمینه نیز بتوانیم گام‌های مثبتی را برداریم.