سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفت: ۳۰۰ رشته می تواند در قالب تحصیلات تکمیلی برای رفع نیازهای کشور موثر باشد.

 

محمدباقر لاریجانی معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: واقعیت این است که در کشور ما که هر دانشگاهی ۱۰ ها رشته تحصیلی، بیش از ۱۰۰ رشته PHD و فلوشیپ و تخصص دارد تعیین اولویت برای برخی رشته‌های خاص، بسیار سخت است چرا که هرکدام برای خود استادان، دانشجویان و حتی آزمایشگاه‌های ویژه دارند.
وی با بیان اینکه در مجموع حدود ۳۰۰ رشته می تواند با برنامه ریزی مناسب در قالب تحصیلات تکمیلی برطرف کننده نیازهای کشور باشد، افزود: طبق سیاستی، با بررسی نیازها و فن‌آوری‌های کشور در نهایت به ۳۰۰ رشته رسیدیم که به نوعی حمایت بیشتری را نیاز دارند؛ از این رو با دسته بندی جدید، به ۵۰ محور آنها را تقسیم بندی کردیم.
لاریجانی بیان کرد: هم اکنون در دانشگاه‌ها با سپردن این ۵۰ محور به مناطق آمایشی در ضمن توجه به سایر رشته‌ها، به این رشته‌های نیازمند به حمایت بیشترهم توجه می شود.
وی با اشاره به اینکه این موضوع، نوعی ماموریت گرایی دانشگاه‌ها است، ادامه داد: به عبارت دیگر در عین توجه و حمایت از رشته‌ها و فرآیندهای آن، از ماموریت‌های آنها بخصوص اگر در راستای رفع نیازهای کشور باشد حمایت می کنیم.
معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفت: حتی اگر دانشگاه‌ها رشته‌هایی را در این راستا داشته باشند و به ما پیشنهاد دهند به سمت حمایت و ساماندهی آنها می رویم.
وی یادآور شد: خوشبختانه این ماموریت‌ها در نیمه سال ۹۴ به دانشگاه‌ها سپرده شد و طبق نامه‌ای به کل مناطق کشور این ماموریت‌ها را برای یک سال آتی هم تمدید کردیم تا دانشگاه‌ها بتوانند در همان زمینه‌ها کارشان را توسعه دهند.