سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – ‎ رسالت بنیاد ملی نخبگان شناسایی آحاد اجتماع نخبگانی در همه زمینه‌ها است و به همین دلیل یکی از اولویت‌های این نهاد در دور جدید، شناسایی و حمایت از اجتماع نخبگان ادبی است.

پرویز کرمی مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ افزود: بنیاد ملی نخبگان در تلاش است اجتماع نخبگانی ادبی کشور را در سه حوزه شعر، داستان و تخصص‌های زبانی-ادبی شناسایی کند و در این میان تخصص‌های زبان شامل حوزه‌های نویسندگی، ویرایش، آموزش‌های زبانی، ترجمه، زبان‌شناسی و پژوهش‌های زبانی-ادبی نیز در نظر گرفته می شود.
پرویز کرمی ادامه داد: از این‌رو پس از تصویب آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی‌کشور، شیوه‌نامه این آیین‌نامه مشتمل بر یک مقدمه، هشت مادّه و دوازده تبصره به منظور ارتقای زبان و ادب فارسی و با هدف شناسایی اجتماعات نخبگانی در زمینه ادبی در چارچوب گفتمان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی، پس از تأیید شورای شناسایی برگزیدگان ادبی به تصویب رییس بنیاد ملّی نخبگان رسیده است.
مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: بر این اساس بنیاد با هدف تسهیلِ مسیر فعالیت‌های نخبگانی برگزیدگان ادبی و با همکاری نهادهای ذی‌ربط، تسهیلاتی را به منظور زمینه‌سازی برای رشد مستعدان برتر ادبی و اثرگذاری و الگوسازی از سرآمدان ادبی به دو رده سرآمدان ادبی و مستعدان برتر ادبی اعطا می‌کند.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه به شاخص‌های شناسایی مستعدان برتر ادبی اشاره کرد و گفت: مستعدبرتر ادبی، فردی است که در بازه سنی ۱۵ تا ۴۰ سال قرار دارد و بر اساس معیارهایی همچون داشتن پیشینه برجسته تحصیلی شامل مواردی از قبیل رتبه‌ برتر در آزمون‌های ورودی دانشگاه، برگزیده‌شدن در المپیادهای ادبی، استفاده از جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان، داشتن فعالیت‌های ادبی مانند برگزیده‌شدن در رویدادهای ادبی معتبر و یا نگارش کتاب شعر و یا کتاب داستان و همچنین انجام فعالیت‌های پژوهشی و ترویجی درحوزه ادبیات شناسایی و معرفی می‌شود.
مشاور معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهوری ادامه داد: شورایی متشکل از مسئولان مرتبط در دستگاه‌های ذی‌ربط همچون؛ بنیاد ملی نخبگان، وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان‌وادب فارسی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان تبلیغات‌اسلامی مسئولیت شناسایی این برگزیدگان را با توجه به چارچوب مصوب هیئت‌امنا برعهده دارند.
کرمی در ادامه افزود: کارگروه‌های تخصصی برای هر یکی از مصادیق ذکر شده اعم از شعر، داستان و تخصصی‌های ادبی-زبانی در ذیل شورای شناسایی برگزیدگان ادبی تشکیل شده است که فعالان هر حوزه را به صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار داده و اسامی را به شورای شناسایی برگزیدگان ادبی ارجاع می‌دهندو در نهایت پس از تأیید افراد انتخاب‌شده توسط شورا و رئیس بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان معرفی می شوند.
۱۵مردادماه سال جاری فرصت ارسال اطلاعات نخبگان به کارگروه های ادبی بنیاد نخبگان
کرمی رییس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی تصریح کرد: متقاضیان تا ۱۵ مردادماه سال جاری فرصت دارند، اطلاعات خود را به بنیاد ملی نخبگان ارسال کنند و لازم به یادآوری است که افراد هم می‌توانند به‌شخصه متقاضی این آیین‌نامه باشند و هم از طریق معرفی نهادها و یا سازمان‌های ذی‌ربط وارد این گردونه شوند و پس از طی این مرحله، کارنامه افراد در کارگروه تخصصی و پس از آن در شورای شناسایی برگزیدگان ادبی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و پس از ارزیابی فعالیت‌ها، نفرات برگزیده از سوی بنیادملی نخبگان معرفی خواهند شد.
مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان سپس با اشاره به تسهیلات درنظر گرفته‌شده برای مستعدان ادبی، گفت: جایزه قیصر به یادبود مرحوم قیصر امین‌پور، به مستعدان‌برتر ادبی کشور اعطا خواهد شد و افراد می‌توانند از اعتبارات درنظر گرفته‌شده در ذیل این جایزه مانند تسهیلات مادّی رای بهره مندی از محضر استادان رشته تخصصی ادبی، و نیز کمک‌هزینه اشتراک نشریات ادبی داخلی‌وخارجی، عضویت در مجامع ادبی داخلی و خارجی، خرید آثار ادبی، شرکت در مجامع ادبی داخلی و سایر موارد مشابه، درنظرگرفتن امتیاز در جداول جایزه­های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر و تسهیلات دانش­آموختگان برترِ دانشگاهی و تسهیلات فرهنگی و رفاهی­: شامل هدیه ازدواج، کمک هزینۀ سفرهای زیارتی، گردش‌گری ملّی و مشابه آن، برخوردار شوند.
مشاور معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری تصریح کرد: علاوه بر آنچه گفته شد، سرآمدان ادبی که به عنوان عضو هیأت‌علمی در دانشگاه فعال هستند می‌توانند سالانه سه نفر دانشجوی پسادکتری از بین مستعدان‌برتر ادبی و سرآمدان ادبی که در دانشگاه فعالیت ندارند، سه نفر ادب‌آموز از بین مستعدان‌برتر ادبی جذب کنند و به‌طور ویژه مورد آموزش‌های لازم قرار دهند. هزینه این دوره‌ها نیز توسط بنیاد ملی نخبگان تأمین می‌شود.
وی در پایان گفت: شیوه‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی که به منظور تدوین فرایند شناسایی و چگونگی پشتیبانی از مشمولان آیین‌نامه، تصویب شده تا پایان سال ۱۳۹۶ اجرا و سپس اصلاحات لازم در آن اعمال می‌شود.