بر اساس آخرین گزارش‌ها، ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت علم دنیا ۱٫۹ درصد تولیدات علمی دنیا را داشته و در سال ۲۰۱۵ سهم دیپلماسی علمی از کل تولید علم دنیا ۲۲درصد بوده است.

فناوری نرم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از وضعیت تولیدات علمی کشور ارائه کرد.

این گزارش نشان می‌دهد که در سال گذشته، حدود ۸۰۰ محصول فناورانه در پارک‌ها و مراکز رشد تولید و بیش از ۷۵۰ ایده دانشگاهی تبدیل به محصول و از این تعداد ۶۰۰ محصول تجاری سازی و  روانه بازار شده است.

در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت، ۱۵ تفاهم نامه میان وزارت علوم با سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها منعقد شده و برای اولین بار مدیریت پژوهش و فناوری ۲۰ میدان نفتی بزرگ کشور با اعتبار بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان به ۹ دانشگاه و پژوهشگاه واگذار شد.

در سال گذشته همچنین بیش از ۲۰۰ دانشمند ایرانی مقیم داخل در فهرست دانشمندان تاثیرگذار و یک درصد برتر دنیا قرار گرفت ضمن آن که دانشمندان و محققان کشور در سال ۲۰۱۶ توانستند ۱٫۹ درصد مقالات علمی دنیا را تولید کنند این در حالی است که ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت دنیا توانسته ۱٫۹ درصد تولیدات علمی دنیا را تولید کند. این رقم در سال ۲۰۰۰، تنها  14 صدم درصد و در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ حدود ۱٫۵ درصد بوده است.

علاوه بر آن، نام ۱۴ دانشگاه ایران در پایگاه لایدن و نام ۸ دانشگاه ایران در پایگاه «یواس نیوز» در زمره دانشگاه‌های برتر و تاثیر گذار دنیا قرار گرفته است در حالی که تا سال ۲۰۱۳، هیچ دانشگاهی از ایران در این لیست قرار نداشت.

نام ۸ دانشگاه ایرانی نیز در رتبه بندی تایمز که کار رتبه بندی دانشگاه‌های برتر جهان را انجام می‌دهد، قرار گرفته است. این درحالی است که تا سال  2012 فقط نام یک دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی دیده می‌شد.

بر اساس این گزارش، سهم مقالات پر استناد ایران (یا مقالات یک درصد برتر دنیا) رشدی چشمگیر و حدود ۲ برابری داشته است به این ترتیب که تعداد مقالات پر استناد ایران در پایان سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۱۱ مقاله داغ بوده که در پایان سال ۲۰۱۳ به ۲۲۹ مقاله رسیده است.

در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، ۱۲۰ آزمایشگاه مرکزی در دولت ایجاد شده است که تا قبل از دولت یازدهم، تعداد آن کمتر از ۲۰ آزمایشگاه بوده است. تعداد آزمایشگاه‌های دارای نظام استاندارد ایمنی هم افزایش چشمگیری داشته است.

براساس اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس، در سال ۲۰۰۰ رتبه اثرگذاری تولیدات علم ایران ۴۶ بوده، این رتبه در سال ۲۰۱۰ به ۲۸ رسیده و طبق آخرین محاسبات انجام شده در سال ۲۰۱۴، رتبه اثرگذاری علم ایران ۲۲ بوده است.

براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس سهم دیپلماسی علمی از کل تولید علم کشور از ۱۹درصد در سال ۲۰۰۱ به ۲۱درصد در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.

درسال ۲۰۱۵ سهم دیپلماسی علمی از کل تولید علم دنیا ۲۲درصد بوده است. به این معنی که ۲۲درصد تولید علم دنیا با مشارکت حداقل دو کشور صورت پذیرفته است. این رقم برای ایران در همین سال ۲۳درصد و برای ترکیه ۲۰درصد است.