سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران -ایرنا – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آخرین گزارش وضعیت علم، پژوهش و فناوری درکشور را منتشر کرد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، این گزارش، خلاصه ای است که به همت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم منتشر شده و در آن، وضعیت تولیدات علمی کشور به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.
نگاهی گذرا به آمار منتشر شده نشان می دهد که: در سال گذشته، حدود ۸۰۰ محصول فناورانه در پارک ها و مراکز رشد تولید شده اند و بیش از ۷۵۰ ایده دانشگاهی تبدیل به محصول شده اند که از این تعداد، ۶۰۰ محصول تجاری سازی و روانه بازار شده است.
در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت، ۱۵ تفاهم نامه بین وزارت علوم با سایر وزارتخانه ها و دستگاهها منعقد شده و برای اولین بار مدیریت پژوهش و فناوری ۲۰ میدان نفتی بزرگ کشور با اعتبار بالغ بر ۱۰۰۰میلیارد تومان به ۹ دانشگاه و پژوهشگاه واگذار شده است.
بیش از ۲۰۰ دانشمند ایرانی مقیم داخل در فهرست دانشمندان تاثیرگذار و یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.
دانشمندان و محققان کشور در سال ۲۰۱۶، ۹/۱درصد مقالات علمی دنیا را تولید کرده اند ( در حالی که جمعیت ایران، یک درصد جمعیت دنیاست) این رقم در سال ۲۰۰۰، تنها ۱۴/۰ درصد و در فاصله سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ حدود ۵/۱ درصد بوده است.
نام ۱۴ دانشگاه ایران در پایگاه لایدن و نام ۸ دانشگاه ایران در پایگاه « یواس نیوز » در زمره دانشگاههای برتر و تاثیر گذار دنیا قرار گرفته است. در حالی که تا سال ۲۰۱۳، هیچ دانشگاهی از ایران در این لیست قرار نداشت.
نام ۸ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی تایمز که کار رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان را انجام می دهد؛ می درخشد؛ درحالی که تا سال ۲۰۱۲ فقط نام یک دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی دیده می شد.
از بعد کیفی، سهم مقالات پر استناد ایران ( یا مقالات یک درصد برتر دنیا) رشدی چشمگیر و حدود ۲ برابری داشته است به این ترتیب که تعداد مقالات پر استناد ایران در پایان سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۱۱ مقاله داغ بوده که در پایان سال ۲۰۱۳ به ۲۲۹ مقاله رسیده است.
در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، ۱۲۰ آزمایشگاه مرکزی در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است که تا قبل از دولت یازدهم، تعداد آن کمتر از ۲۰ آزمایشگاه بوده است. تعداد آزمایشگاههای دارای نظام استاندارد ایمنی هم افزایش چشمگیری داشته است.
براساس اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس، در سال ۲۰۰۰ رتبه اثرگذاری تولیدات علم ایران ۴۶ بوده، این رتبه در سال ۲۰۱۰ به ۲۸ رسیده است و طبق آخرین محاسبات انجام شده، در سال ۲۰۱۴، رتبه اثر گذاری علم ایران ۲۲ بوده است.
براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس سهم دیپلماسی علمی از کل تولید علم کشور از ۱۹درصد در سال ۲۰۰۱ به ۲۱درصد در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.
درسال ۲۰۱۵ سهم دیپلماسی علمی از کل تولید علم دنیا ۲۲درصد است؛ این بدان معنی است که ۲۲درصد تولید علم دنیا با مشارکت حداقل دو کشور صورت پذیرفته است؛ این رقم برای ایران در همین سال ۲۳درصد و برای ترکیه ۲۰درصد است.