دبیر کارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در صورتی‌که هیات دولت تصویب کند، ماده MTBE که یک ماده خطرناک است، از بنزین مصرفی حذف می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، سیدعباس شجاع‌الساداتی با اعلام این خبر اظهار کرد: در حال حاضر ماده MTBE را برای بالا بردن اکتان و میزان احتراق پذیری به بنزین‌های مصرفی اضافه می‌کنند که این ماده جایگزین ماده خطرناک قبلی شده است.

وی افزود: از سال ۷۹ سرب خطرناک قبلی از بنزین‌های مصرفی حذف شد و ماده MTBE جایگزین آن شد؛ اما پس از بررسی‌های مختلفی که صورت گرفت، مشخص شد این ماده نیز خطرات زیادی دارد و به دلیل قابلیت بالای انحلال با آب آلودگی ایجاد کرده و آبهای زیر زمینی را آلوده می‌کند.

به گفته شجاع‌السادتی، افزودن ماده MTBE به دلیل خطراتی که دارد، در کشورهای اروپایی و امریکایی به صورت کامل حذف شده و در حال حاضر تنها در کشورهای آسیایی و خاورمیانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: البته حذف ناگهانی این ماده از بنزین مصرفی امکانپذیر نیست و باید طی یک برنامه ۵ تا ۱۰ ساله این اتفاق بیفتد و دولت باید برای حذف آن برنامه‌ریزی کند.

دبیر کارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه بهترین جایگزین برای ماده MTBE، زیست اتانول است، گفت: در دنیا مرسوم شده که به جای بنزین مخلوط با این ماده از زیست اتانول استفاده شود که هیچ گونه خطرات زیست محیطی نیز ندارد.

وی خاطرنشان کرد: زیست اتانول در کنار اینکه مخاطرات زیست محیطی ندارد، قابل تجدیدپذیری هم هست و مانند سوختهای فسیلی تمام نمی‌شود؛ زیرا منشا آن گیاهی است.

شجاع‌الساداتی توسعه تکنولوژی تخمیری را از دیگر مزیت‌های زیست اتانول عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه صنعت تخمیری برای کشور حیاتی است و زیست اتانول نیز می‌تواند ما را در این حوزه به دانش فنی برساند، امیدوار هستیم که هر چه زودتر به استفاده از این سوخت زیستی برسیم.

وی اظهار کرد: زیست اتانول می‌تواند در حوزه تولید دارو و تولید کنجاله سویا که برای خوراک طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز کاربرد داشته باشد.

دبیر کارگروه نفت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری تصریح کرد: بحث جایگزینی زیست اتانول به جای بنزین‌های مصرفی فعلی را به هیات دولت ارائه کرده‌ایم و امیدواریم که پس از بررسی‌های تخصصی و کارشناسانه در هیات دولت به تصویب برسد.