پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به شناسایی و معرفی ۵۱ گونه پرنده متعلق به ۷ راسته و ۲۴ تیره از پرندگان ایران در محوطه سایت این واحد دانشگاهی شدند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، امیر فرح نسب، مجری طرح در این باره گفت: گونه‌های جانوری شاخص سلامت اکوسیستم‌های مختلف هستند و حضور یا عدم حضور گونه‌های جانوری در یک اکوسیستم، سلامت یا عدم سلامت آن اکوسیستم را هشدار می‌دهد.

وی از اجرای پروژه تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و اظهار کرد: به همین منظور با حمایت دانشکده محیط زیست و انرژی، سایت واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با وجود دو اکوتون و پوشش زیستگاهی کوهستانی و دشتی – استپی، جهت مستعد بودن حضور فون جانوری و تنوع پرندگان مورد پایش قرار گرفت.

فرح نسب خاطرنشان کرد: این مطالعه در ۳ فصل پاییز و زمستان سال ۱۳۹۴ و بهار سال ۱۳۹۵از طریق بازدیدهای مکرر میدانی از نقاط مختلف سایت دانشگاه و نواحی همجوار آن انجام شد.

وی ادامه داد: در اثر کمین‌های چندین ساعته در بیتوته گاه و اطراف محل اقامت و لانه گزینی هر گونه، موفق به شناسایی، عکسبرداری و معرفی ۵۱ گونه پرنده متعلق به ۷ راسته و ۲۴ تیره از پرندگان ایران شدیم.

مجری طرح یادآور شد: شناسایی و مشاهده این تعداد گونه پرندگان نشان دهنده سلامت  اکوسیستم به واسطه وفور منابع غذایی مرتبط با جیره غذایی هر گونه و امنیت در زیستگاه محل اقامت آنها بوده است.

به گفته وی، پرندگان شناسایی شده عموما از نوع پرندگان شاخه نشین و درخت‌زی، دشت‌زی، بوته‌زی و صخره‌زی هستند و رژیم غذایی اغلب آنها را دانه‌ها، حشرات و جوندگان تشکیل می‌دهند.

 

امیر فرح نسب، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست در گرایش زیستگاه‌ها و تنوع زیستی واحد علوم و تحقیقات است.