رییس دانشگاه آزاد واحد آیت‌الله آملی با اشاره به کشت گونه‌های زیادی از  گیاهان دارویی در این دانشگاه گفت: با توجه به نبود واحدهای عمل‌آوری این گیاهان در دانشگاه، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی می‌تواند با انتقال تجربیات خود در زمینه فرآوری و تولید فرآورده‌های گیاهی، به دانشگاه کمک کند.

بذر گیاهان دارویی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، در نشست مشترک دکتر فتح‌الله مضطرزاده، رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و دکتر فاضل لاریجانی، رییس دانشگاه آزاد واحد آیت‌الله آملی و هیات همراه، راهکارهای اجرایی کردن ساخت تجهیزات فرآوری گیاهان دارویی در مقیاس‏های پایلوت و صنعتی و ارائه فناوری‌‏های موردنیاز، بررسی شد.

در این دیدار ضمن بررسی انتقال دانش و تجاری‌سازی تجهیزات مرتبط با گیاهان دارویی، اقدامات لازم برای پیاده‏ سازی خط خشک‏ کردن و بسته‏ بندی گیاهان دارویی انجام شد.

در این نشست لاریجانی، رییس دانشگاه آزاد واحد آیت‌الله آملی با اشاره به بازدید خود از واحدهای پایلوت و آزمایشگاهی مستقر در پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، خاطر نشان کرد: با توجه به وجود مزارع پرورش گیاهان دارویی در فضای دانشگاه این واحد و ظرفیت‌های این دانشگاه در کشت گونه‌های زیادی از این گیاهان و نبود واحدهای عمل‌آوری در دانشگاه، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی با انتقال تجربیات فرآوری تجاری و تولید فرآورده‌های گیاهی به این دانشگاه کمک کند.

وی امکانات پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی را مناسب دانست و اظهار کرد: در واحد آیت‌الله آملی با دارا بودن مرکز تحقیقات صنایع غذایی و به عنوان قطب گیاهان دارویی، علاقه‌مند به همکاری با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی در انتقال فناوری‌های نوین و ساخت تجهیزات و دستگاه‌های تولید و فرآوری گیاهان دارویی همچون تجهیزات خشک‌کنی عصاره گیری در دانشگاه هستیم.

 دکتر محمد حسین ایکانی، رییس پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی نیز با ابراز علاقه‌مندی برای توسعه همکاری‌ها بین این پژوهشکده با واحد آیت‌الله آملی، خاطر نشان کرد: این سازمان برای هر نوع همکاری علمی، آموزشی و پژوهشی و انتقال دستاوردها در راستای انتخاب گونه‌های مناسب گیاهان دارویی برای کشت در مزارع دانشگاه و ساخت تجهیزات فرآوری گیاهان دارویی در مقیاس پایلوت و صنعتی اعلام آمادگی می‌کند.