رییس شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی (INSTP) از پذیرش دو پیشنهاد ایران در پانزدهمین اجلاس مجمع عمومی کمیته دائم همکاری‌های علمی فناوری سازمان همکاری اسلامی خبر داد.

دکتر مجید متقی طلب در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با اشاره به برگزاری سی و دومین نشست کمیته اجرایی و پانزدهمین اجلاس مجمع عمومی کمیته دائم همکاری‌های علمی فناوری سازمان همکاری اسلامی (COMSTECH) افزود: این نشست با حضور وزرای علوم و فناوری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلام در اسلام آباد پاکستان برگزار شد.

وی ادامه داد: در پانزدهمین اجلاس مجمع عمومی کمیته دائم همکاری‌های علمی فناوری سازمان همکاری اسلامی از سوی ایران گزارشی در خصوص توسعه علم و فناوری ارائه و در آن دو پیشنهاد ارائه شد که مورد پذیرش قرار گرفت و در قطعنامه پایانی این مجمع نیز بر آن تاکید شد.

متقی طلب، این دو پیشنهاد را «ایجاد فن بازار» و «ایجاد صندوق‌های خطرپذیر» برای کشورهای اسلامی ذکر کرد و یادآور شد: با مسؤولین بانک توسعه اسلامی نیز مذاکراتی در این زمینه انجام شد که مورد استقبال قرار گرفت.

دبیر فن‌بازار جمهوری اسلامی ایران با اشاره به استقبال کشورهای اسلامی از پیشنهادات ایران خاطرنشان کرد: متعاقب ارائه این گزارش، چند کشور اسلامی مذاکراتی در زمینه‌های ایجاد فن‌بازار و صندوق‌های خطرپذیر به ما داشتند و وزیر علوم تاجیکستان نیز رسما از ایران دعوت کرد تا موضوعات فن‌بازار و صندوق‌های خطرپذیر را برای اساتید و محققان آنها تشریح کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که کشور از فرصت‌های ایجاد شده در این زمینه استفاده کند.

رییس شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی (INSTP) با اشاره به وضعیت علمی کشورهای اسلامی و موفقیت آنها برای برندسازی، خاطرنشان کرد: برخی از کشورها اسلامی در  قبال ایران موضع‌گیری‌های سیاسی دارند؛ ولی با برخی دیگر از کشورهای اسلامی نیز مانند مالزی همکاری‌های خوبی داریم.

متقی طلب تصریح کرد: ‌علاوه بر آن همکاری‌هایی با کشورهای حاشیه دریای خزر به ویژه قزاقستان و آذریایجان داریم.