سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تا پایان سال ۹۶ قرار است، ۴۰ درصد درآمد دانشگاه آزاد از طریق فعالیت شرکت‌های دانش بنیان صورت گیرد.

طه هاشمی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تعدد مراکز دانشگاهی در کشور به دانشگاه آزاد ضربه ای وارد کرد که منجر به کاهش جذب دانشجو شده، اما کیفی سازی و ارائه تحصیلات تکمیلی منجر به حفظ آن شد.
وی با اشاره به اینکه سیاست دانشگاه در دوره جدید حرکت از توسعه کمی به سمت توسعه کیفی است، افزود: ارتقای کیفیت آموزشی و ارائه تحصیلات تکمیلی از جمله برنامه‌های دانشگاه آزاد برای پرکردن صندلی‌های خالی موجود است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد با بیان اینکه سیاست دانشگاه ایجاد رشته‌های تحصیلات تکمیلی در تمامی واحدها است، بیان کرد: اعتقاد داریم که تحصیل دانشجوی بومی در شهری که سکونت دارد به مراتب موجب کاهش آسیب های اجتماعی است تا اینکه این دانشجو در شهر دیگری یا خارج از کشور به تحصیلات تکمیلی بپردازد.
وی طراحی برنامه‌های راهبردی و تشکیل شوراهای فرهنگی و اجتماعی را گامی در جهت تبدیل علم به ثروت دانست و افزود: برای تبدیل علم به ثروت به دنبال ارتباط موثر با صنعت و بازار کار مرتبط بوده‌ایم که به توفیقاتی هم دست یافته‌ایم.
هاشمی تقویت شرکت‌های دانش بنیان را در تبدیل علم به ثروت موثر دانست و بیان کرد: این عامل گامی در جهت تقویت حوزه تحقیقی و پژوهشی دانشگاه شده که از تاکیدات رهبر معظم انقلاب و از اولویت های برنامه ششم توسعه در حوزه علمی و فناوری است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد گفت: بیش از ۹۸ درصد درآمد دانشگاه متکی به شهریه‌های دانشجویی بوده، اما با تدبیر مدیریت جدید قرار بر این شد که تا پایان سال ۹۶ حدود ۶۰ درصد درآمد متکی به شهریه‌های دانشجویی باشد و ۴۰ درصد از طریق فعالیت شرکت‌های دانش بنیان صورت گیرد.
هاشمی با اشاره به اینکه ۶۰۰ شرکت دانش بنیان تاسیس شده، افزود: برای تحقق این سیاست خردمندانه با طراحی سامانه الکترونیکی زمینه تولید و فروش محصولات شرکت‌های دانش بنیان فراهم می شود.
وی با بیان اینکه تاکنون بالغ بر ۱۱ هزار هیات علمی از مجموع این ۲۰ هزار نفر جذب شده، یادآور شد: تا پایان سال ۹۶ حدود ۲۰ هزار عضو هیات علمی تمام وقت به مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی اضافه می شود.