رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: اکنون پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای زیادی در دانشگاه فعال است که بر اساس توافق با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، با اتمام هر پروژه، اجرای پروژه جدیدی در دانشگاه شروع شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه سیستان و بلوچستان، علیرضا بندانی با بیان اینکه دانشگاه سیستان و بلوچستان در سال ۹۴ توانسته رتبه دوم جذب اعتبارات دانشگاهی کشور را به خود اختصاص دهد، اظهار کرد:  متوسط جذب بودجه در بین دانشگاه‌های کشور در سال ۹۴ حدود ۹۰ درصد بوده ، اما این دانشگاه توانسته ۹۸ درصد از منابع بودجه خود را جذب کند. دراین‌بین دانشگاه‌های زیادی هم هستند که حتی خیلی کمتر از ۹۰ درصد اعتبارات خود را جذب کرده‌اند.

وی ادامه داد: دانشگاه صرفاً به منابع مالی دولت اکتفا نکرده بلکه از توانایی خیرین نیز در توسعه استفاده می‌کند. بطوریکه یکی از خیرین ساخت کتابخانه پردیس دانشگاه را در دو طبقه به وسعت ۵ هزار مترمربع متقبل شده و کار اجرایی آن را آغاز کرده است.

بندانی با بیان اینکه مراحل ساخت «مجتمع آزمایشی تحقیقاتی» دانشگاه در نزدیکی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه سیستان و بلوچستان شروع‌شده، گفت: در سال گذشته ساخت  15 اتاق استاد در دانشگاه آغاز شد که این پروژه هم اکنون تقریباً  آماده بهره‌برداری است.

این مسئول اضافه کرد:در جریان بازدیدی که توسط وزیر علوم و رییس صندوق رفاه دانشجویان از خوابگاه‌های دانشگاه سیستان و بلوچستان صورت گرفت، مقرر شد طی تابستان سال جاری و یا حداکثر تا پایان سال تعمیر خوابگاه‌های دانشگاه انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان از تکمیل طرح پوشش اینترنت خوابگاه‌های دانشجویی تا پایان تابستان امسال خبر داد و افزود:  در طول چندماهه اخیر طرح پوشش خوابگاه‌های دانشجویی با اینترنت وایرلس اجراشده و پیش‌بینی می‌شود که این پوشش برای بقیه خوابگاه‌های دانشگاه نیز در طول تابستان اجرایی شود.

وی در ادامه به سفر اخیر وزیر علوم به دانشگاه سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت:  در این سفر  مرکز  IT دانشگاه بهره‌برداری شد که با راه‌اندازی این مرکز و مرکزی دیگر، درواقع زیرساخت‌های فناوری دانشگاه به حدی رسید که می‌توان پوشش وایرلس خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها را گسترش داد.

تبدیل دانشگاه به کارگاه عمرانی بزرگ

بندانی درباره پروژه‌های عمرانی در دست اجرا در دانشگاه سیستان و بلوچستان بیان کرد: پروژه دانشکده تربیت‌بدنی که در مراحل پایانی به سر می‌برد، ان‌شاءالله بر اساس برنامه زمان‌بندی در تابستان امسال بهره‌برداری می‌شود.

او افزود:  دانشکده ادبیات و علوم انسانی نیز با زیر بنایی حدود ۱۰هزار مربع در مراحل پایانی کار قرار دارد، دو فاز این پروژه بر اساس زمان‌بندی در شهریور امسال بهره‌برداری می‌شود و فاز سوم آن‌هم که اکنون در مرحله مناقصه است، تلاش می‌شود تا آخر سال به بهره‌برداری برسد.

این مسئول احداث دانشکده هنر را از پروژه‌های عمرانی در دست‌ساخت دیگر دانشگاه عنوان کرد و ادامه داد: این طرح فروردین امسال به مناقصه رفت و برای اجرا به پیمانکار واگذارشده است، تلاش می‌شود تا یک سال آینده این پروژه تکمیل شود.

وی بهره‌برداری از پروژه “زورخانه امام علی(ع)” و ۱۶ واحد مسکونی سازمانی را از اقدامات دیگر دانشگاه عنوان کرد و گفت: ساخت ۳۲ واحد مسکونی سازمانی از بهمن ۹۳ در دانشگاه شروع شد که تاکنون هشت واحد به بهره‌برداری رسیده و هشت واحد دیگر نیز آماده بهره‌برداری است، ۱۶واحد نیز تا اواخر تیر یا مرداد امسال آماده بهره‌برداری می‌شود.

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: مقاوم‌سازی دانشکده علوم و ریاضی با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال را در حال انجام است که در مرداد امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

برگزاری ۱۵۰۰ برنامه مختلف علمی-فرهنگی در دانشگاه سیستان و بلوچستان

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به فعالیت‌های علمی-فرهنگی دانشگاه اشاره و عنوان کرد: در حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ظرف یک سال کارهای فرهنگی عظیمی انجام داده است که بر اساس گزارش عملکرد معاونت فرهنگی و اجتماعی، سرفصل این فعالیت‌ها، اعزام گروه‌های مختلف دانشجویی به راهیان نور، اجرای اعتکاف در دانشگاه، مراسم‌های مذهبی ماه‌های محرم، رجب و شعبان  و مراسم های متناسب با اعیاد مختلف است.

بندانی با اشاره به برگزاری «جشنواره استانی شهدای دانشجو» با همکاری ناحیه بسیج دانشجویی، ادامه داد: طرح ضیافت اندیشه اساتید با همکاری دفتر نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه سال گذشته انجام شد و امسال نیز بر اساس برنامه از روز دوشنبه هفته آینده شروع می‌شود.

وی گفت: برای نخستین بار با همکاری دانشگاه، سالن‌های دانشگاه در اختیار سازمان ارشاد قرار گرفت و جشنواره فیلم فجر در استان برگزار شد، علاوه بر این ابتدای امسال جشنواره حرکت، رویش و اقوام در دانشگاه برگزار شد  که درمجموع تعداد۱۲۰هزار نفر از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی آن استفاده کردند.

این مسئول در ادامه بیان کرد: ۱۲هزار دانشجوی روزانه و ۳۰۰۰ دانشجوی پردیس در دانشگاه سیستان و بلوچستان درس می‌خوانند که این دانشجویان تاکنون از ۱۵۰۰ برنامه متنوع علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دانشگاه بهره‌مند شدند.

این مسئول بابیان اینکه در یک سال اخیر ۱۲۰ جلسه و ۶۰۰ مصوبه فرهنگی در دانشگاه گذرانده شده است، گفت: برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بر اساس تقویم وزارت علوم، اسناد بالادستی و برنامه خود وزیر علوم در سه بازه یک‌ساله، پنج‌ساله و چشم‌انداز ۱۰ ساله و متناسب با افق ۱۴۰۴برنامه‌ریزی‌شده است.

پرداخت مطالبات معوق کارکنان و افزایش ۵ برابری بودجه عمرانی دانشگاه

رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به پرداخت نشدن برخی مطالبات کارکنان و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاه در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: برخی از مطالبات که حتی از سال ۹۲ نیز بوده، در یک سال اخیر پرداخت‌شده است.

بندانی افزود: در حوزه بودجه نیز توفیقات دانشگاه زیاد بوده است، برای نمونه جذب ۹۸ درصدی بودجه که پیش‌تر اشاره شد، علاوه بر این رشد پنج برابری بودجه عمرانی دانشگاه نیز از توفیقات بی‌نظیر بوده است.