سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پ‍ژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: دوره های پژوهش محور در صورت اجرای درست علاوه بر درآمدزایی می تواند مشکلات دستگاه های اجرایی را رفع کند.

شجاع احمدوند معاون پ‍ژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص پذیرش دکتری پ‍ژوهشی محور این دانشگاه گفت: دکتری پژوهش محور از سال ۹۰ وارد ادبیات دانشگاهی شده است اما دانشگاه علامه طباطبایی تاکید روی دوره های پژوهش محور دارد چون برای نظام آموزشی بسیارمناسب است.
وی افزود: در صورت اجرا درست این دوره ها علاوه بر درآمد زایی،می تواند مشکلات اجرایی کشور را هم رفع کند. این در حالی است که در گذشته برای جذب دانشجو نظم و مکانیزم های کنترلی وجود نداشت و حتی افراد انتخابی به عنوان راهنما و مشاور با رشته فرد مرتبط نبود.
معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: در قانون پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور که توسط وزارت علوم تصویب شده است استاد باید دارای طرح پژوهشی باشد تا بتواند دانشجو جذب کند، این قانون برای حوزه های فنی و مهندسی قابل اجرا است اما در رشته های علوم انسانی بی معنا و نیازمند مطالعات بیشتر است.
شجاع وند درباره تغییر شرایط دکتری پژوهش محور اظهار داشت: باید شرایطی ایجاد کنیم تا از طریق دستگاه های اجرایی که متقاضی دوره های دکتری پژوهش محور هستند و از طریق سنجش های علمی زیر نظر سازمان سنجش دانشجو پذیرش کنیم و بعد از آن دانشجویان را در پروژه های پژوهشی وارد کنیم.
وی یادآور شد: کیفیت دوره های پژوهش محور به تدریج در حال افزایش است و با افزایش نظم با سایر دوره ها تفاوتی ندارد.به علاوه دانشجویان پژوهش محور فقط ۶ واحد درس می خوانند در نتیجه تمرکزشان بر روی پژوهش است.