معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر این که رویکرد وزارت علوم در مورد پردیس‌های پولی ساماندهی آنها است، افزود: اساسا پذیرش دانشجوی شهریه‌پرداز در دست بررسی قرار دارد که امیدوارم به زودی به نتیجه برسد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی در مراسم رونمایی از “سامانه پژوهش کار”  که صبح امروز در محل پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به تخلف برخی دانشگاه‌ها در اخذ تعهد از دانشجویان مقطع دکتری گفت: دانشگاه‌ها باید در بازه زمانی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده تعهد بگیرند و در غیر این صورت حتما با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

وی افزود: دانشجویان باید بتوانند با فراغ بال تصمیم‌گیری کنند که به کدام دانشگاه مراجعه کرده و به کدام دانشگاه تعهد بدهند در حال تلاش وزارت علوم این است که با دانشگاه‌هایی که در این زمینه تخلف کرده‌اند وارد گفت‌وگو شده و به آنها تذکر بدهند تا این دانشگاه‌ها زودهنگام اقدام به اخذ تعهد نکنند.

بررسی برنامه درسی رشته تربیت بدنی

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با اشاره به حذف رشته تربیت بدنی از دفترچه آزمون کاردانی به کارشناسی گفت: دلیل حذف رشته تربیت بدنی از دفترچه این بود که این رشته برنامه مصوب نداشت و سالها بدون این که برنامه‌ مصوبی داشته باشد به متقاضیان ارائه می‌شد. از آنجایی که اساس کار وزارت علوم در سال ۹۴ قانون‌گذاری در عرصه آموزش عالی است کلیه‌ کارهایی که در گذشته بدون ضابطه انجام می‌شد حتی چنانچه امروز شاهد آن باشیم در چارچوب قانون قرار خواهیم داد.

وی با بیان این که برنامه رشته تربیت بدنی مصوب نبود، اظهار کرد: از آنجایی که برنامه‌ی رشته‌ی تربیت بدنی مصوب نبود از ارائه آن جلوگیری شد اما برنامه این رشته در دستور کار گذاشته شد و امیدوارم تا سال آینده برنامه آن به تصویب برسد.

ادغام دانشگاه‌های علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای به صورت جدی مطرح نیست

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با بیان این که تجمیع دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی و کاربردی به طور جدی مطرح نیست، افزود: اما بحث یکپارچه‌سازی نظام آموزش‌های مهارتی که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است مطرح شده است. اما این که این یکپارچه‌سازی چگونه معنا پیدا کند در دست بررسی قرار دارد.

پردیس‌های پولی ساماندهی می‌شوند

شریعتی با اشاره به فعالیت پردیس‌های پولی اظهار کرد: وزارت علوم اساسا برای هیچ چیز رویکرد حذفی ندارد و رویکرد این وزارتخانه برای پردیس‌ها ساماندهی آنها است و چنانچه این مساله باعث شود یک واحدی از یک جایی حذف شود باید گفت حاصل رویکرد ساماندهی است اما هدف‌گذاری ما تعطیلی، لغو و حذف نیست.