‌رئیس دانشگاه کردستان از تبدیل مرکز پژوهش‌های کردستان شناسی دانشگاه کردستان به پژوهشکده کردستان شناسی خبر داد و گفت: با تبدیل این مرکز به پژوهشکده می‌توان خدمات ارزنده‌تری را در رابطه با فرهنگ و زبان کردستان ارائه داد.

فردین اخلاقیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کردستان، با اشاره به دو کارکرد آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها، اظهار کرد: امروزه کارکرد دانشگاه‌ها با تغییرات زیادی نسبت به گذشته روبرو شده و آموزش با کیفیت و پژوهش کاربردی به عنوان دو رسالت اصلی دانشگاه مطرح شده است.

وی بر ضرورت پیوند دانشگاه با جامعه تاکید کرد و افزود: در حوزه آموزش، دانشگاه‌ها علاوه بر آموزش‌های علمی باید برای تربیت فردی اخلاق مدار و متعهد برنامه‌ریزی و در حوزه پژوهش نیز برای انجام پژوهش‌های کاربردی و موردنیاز جامعه با بهره گیری از اساتید مجرب تلاش کنند.

رئیس دانشگاه کردستان در رابطه با برنامه‌های این دانشگاه در سال جاری، عنوان کرد: تقویت مراکز رشد دانشگاه کردستان در سال جاری یکی از برنامه‌های این دانشگاه در راستای تولید علم و تبدیل آن به ثروت است.

وی تغییر آیین نامه‌ای دانشگاه‌ها توسط وزارت علوم در جهت ورود دانشگاه به متن جامعه و کاربردی شدن پژوهش‌ها، تاسیس مراکز رشد در دانشگاه‌ها، توسعه دیپلماسی علمی، تاسیس آزمایشگاه مرکزی و قرارگیری در شبکه آزمایشگاه‌های وزارت علوم را از دیگر برنامه‌های این دانشگاه در سال جاری ذکر کرد.

اخلاقیان در ادامه سخنان خود، با اشاره به توسعه نیافتگی استان کردستان به ویژه در بخش صنعت، اظهار کرد: استان کردستان فاقد صنایع قوی است که نیاز به پژوهش داشته باشند و ادارات و دستگاه‌های استان نیز برای انجام پژوهش هزینه نمی‌کنند، بنابراین لازم است علاوه بر تشویق اساتید و دانشجویان به انجام پژوهش‌های کاربردی، جامعه را نیز به این سمت ترغیب کرد.

وی تبدیل مرکز پژوهش‌های کردستان شناسی دانشگاه کردستان به پژوهشکده کردستان شناسی را از جمله برنامه‌های مهم این دانشگاه در سال جاری اعلام کرد و افزود: در صورت تبدیل این مرکز به پژوهشکده علاوه بر تقویت ساختاری آن، ردیف بودجه جداگانه برای آن تعیین شده و هیات علمی مخصوص پژوهشکده به آن اختصاص داده می‌شود.

رئیس دانشگاه کردستان این مهم را سبب ارائه خدمات بیشتر در عرصه فرهنگ کردستان و زبان کُردی دانست و ابراز امیدواری کرد این مهم به زودی تحقق یابد.