تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران و دانشگاه تهران به امضاء رسید.

این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری‌های پژوهشی و آموزشی، روز گذشته با حضور دکتر مهدی کرباسیان، رییس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و دکتر محمود نیلی احمد آبادی، رییس دانشگاه تهران منعقد شد.

هدف از امضای این تفاهم‌نامه، توسعه فرآوری و فناوری‌های مرتبط با مواد معدنی و چرخه مهندسی معدن و صنایع معدنی، مطالعات آینده‌پژوهی فناوری‌های مرتبط با چرخه مهندسی معدن، ‌توسعه فناوری‌های نوین در HSE معادن و صنایع معدنی، تمهید مقدمات ورود بخش معدن و صنایع معدنی کشور به زنجیره تأمین صنایع پیشرفته است.

در این تفاهم‌نامه دو طرف در زمینه همکاری‌های آموزشی و مشاوره‌ای از جمله ارائه سمینارها و دوره‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی کوتاه‌مدت، حمایت‌های مادی و معنوی از تدوین و تألیف کتب، هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری، استفاده متقابل از کتابخانه‌ها و مراکز پژوهشی به توافق  رسیدند.

همچنین در راستای انعقاد این تفاهم‌نامه، تأسیس مؤسسه پژوهشی مشترک در چارچوب قوانین و مقررات دانشگاه مورد توافق قرار گرفت.

رییس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در مراسم امضای تفاهم‌نامه با اشاره به اینکه بین‌المللی ‌شدن ابعاد مختلفی دارد و سطح علمی و پژوهشی کشور باید توسعه پیدا کند، گفت: این امر امکان‌پذیر نیست، مگر اینکه واحدهای صنعتی، معدنی و همه واحدهای اجرایی در تعامل با دانشگاه‌ها قرار بگیرند و یکی از دلایل پیشرفت‌هایی که در کشورهای توسعه‌یافته حاصل می‌شود، همکاری و مشارکت با دانشگاه‌ها است و ما آمادگی داریم با تمام قوا برای تحقق این امر همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: کارگروه مشترکی تعیین شده است که تا یک ماه آینده  اجرایی و اساسنامه آن تعیین می‌شود، برای شروع این همکاری پنج میلیارد تومان از بودجه پژوهشی و آموزشی تخصیص یافته است.