معاون فرهنگی وزیر علوم، گفت: مشارکت، گفت‌وگو و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ‌ و مناظره‌ها در دانشگاه‌ها باید مورد تشویق قرار گیرد.

سید ضیا هاشمی

دکتر سیدضیاء هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان،با اشاره به نقش دانشگاه ها در تحولات سیاسی و اجتماعی اظهار‌کرد: دانشگاه‌ها در مرحله اول انتخابات نقش برجسته‌ای داشتند؛ شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در جریان انتخابات نقش محوری ایفا کردند و کانون کار و فعالیت در شبکه‌های مجازی، دانشجویان هستند.

وی با تأکید بر نقش برجسته دانشجویان و اساتید در انتخابات، افزود: برنامه‌های دانشجویی خوبی در دانشگاه‌ها متناسب با اقتضائات برگزار شد، البته مطلوب ما برنامه‌های وسیع‌تری بود.

معاون فرهنگی وزیر علوم، درباره این‌که در برخی دانشگاه‌ها برنامه‌هایی لغو‌شده بود، گفت: با توجه به این‌که ایام تبلیغات انتخابات مقارن با آغاز نیم‌سال تحصیلی بود و از سوی دیگر به دلیل ملاحظات خاص و ابهاماتی که در قانون وجود دارد، برخی از مراجع معتقد بودند که حضور کاندیداها در دانشگاه‌ها به‌مثابه استفاده از امکانات دولتی برای فعالیت‌های تبلیغاتی محسوب می‌شود، به همین جهت برخی از دانشگاه‌ها ملاحظاتی داشتند که تنها مناظره‌های طرفداران کاندیداها اجازه برگزاری دارند.

هاشمی با اشاره به دیدگاه وزارت علوم در این خصوص عنوان کرد: توصیه ما این بود که مشارکت‌ها، گفت‌وگوها پرسش و پاسخ‌ها و مناظره‌ها مورد تشویق قرار گیرد.

وی ادامه داد: صدها برنامه در دانشگاه‌های کشور در ایام انتخابات برگزار شد، آمار و ارقام خوبی در این خصوص وجود دارد و البته ظرفیت‌های دانشگاه‌ها بسیار زیاد است و اعتقاد داریم که میزان مشارکت و فعالیت دانشجویان و اثرگذاری دانشگاهیان بر انتخابات و سایر رخدادهای سیاسی اجتماعی، مهم و اثرگذار است و این روند و اتفاقاتی که در جریان انتخابات رخ داد، ما را امیدوار می‌کند در آینده فعالیت و مشارکت پر رونقی داشته باشیم.