رییس سازمانی فضایی ایران از مذاکره با سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) جهت احداث رصدخانه بین المللی در مرکز فضایی ماهدشت البرز خبر داد.

رصدخانه کربن

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، محسن بهرامی مرکز ماهدشت را دارای پتانسیل بالا در زمینه داده های فضایی دانست و گفت: برنامه توسعه مفصلی برای ارتقای توان این مرکز تهیه شده که آماده تصویب در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مراجع مربوط است.

وی تصریح کرد: عملاً این مرکز می تواند سایت اصلی دریافت داده ها و کنترل ماهواره ای کشور باشد.

بهرامی با اشاره به مذاکره با اپسکو جهت احداث رصدخانه بین المللی در این مرکز، گفت: کار احداث ساختمان رصدخانه تمام شده و در آینده نه چندان دور و به محض دریافت و نصب تلسکوپ راه اندازی خواهد شد.

وی با اشاره به ارتباطات بین المللی اظهار کرد: با همکاری اپسکو به صورت چند جانبه و بین المللی برنامه توسعه فناوری فضایی را جلو می بریم.

بهرامی، سازمان فضایی را مسؤول تامین نیازهای صلح آمیز فضایی کشور عنوان کرد و گفت: در مسیر اقتصاد مقاومتی برای ارائه خدمات دو مسیر کوتاه مدت و بلندمدت طراحی شد که هر کدام پشتیبان دیگری است.

وی تامین ماهواره مخابراتی و سنجشی را به عنوان برنامه کوتاه مدت و کسب توان طراحی و ساخت ماهواره سنجش و  مخابراتی را به عنوان برنامه بلندمدت برشمرد و افزود: به دنبال افزایش توانمندی در زمینه ساخت و پرتاب ماهواره های سنجشی و مخابراتی هستیم و در این خصوص در نظر داریم با توانمندی بوجود آمده در پژوهشگاه ICT، پژوهشگاه فضایی و دانشگاه ها نقشه راه توسعه را پیش ببریم.

مذاکرات فنی با چندین کشور جهت خرید ماهواره

وی ادامه داد: خرید ماهواره ریزه کاری‌های زیادی دارد و چون نمی توان بعد از تامین و استقرار ماهواره، حداقل تا ۱۵ سال بعد آن را کنار گذاشت، می طلبد با دقت انجام شود تا هزینه پرداختی ارزشمند باشد.

بهرامی با اشاره به انجام مذاکرات فنی با چندین کشور جهت خرید ماهواره از تفاوت فضای مذاکرات نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با چندین کشور در این زمینه مذاکرات فنی شده اما هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است و کماکان مذاکرات ادامه دارد.

رییس سازمان فضایی از منسجم شدن برنامه پرتاب ماهواره در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: در عین حال به دنبال توسعه استفاده از داده های ماهواره به عنوان داده های با ارزش افزوده هستیم.

وی با اشاره به برنامه ششم، ادامه داد: در برنامه ششم برنامه های دراز مدت موضوع اقتصاد مقاومتی و توسعه توانمندی داخلی از نظر نرم افزاری و سخت افزاری را در نظر خواهیم گرفت.

رییس سازمان فضایی با بیان این که برنامه‌های اقتصاد مقاومتی جدای از دیگر برنامه‌های توسعه نیست؛ بلکه کل برنامه‌های توسعه دولت در جهت نگاه مقاومتی حرکت می‌کند، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی فرایندی همیشگی است و نباید به آن به صورت یک کالای لوکس نگریست، بلکه باید در طراحی تمام پروژه‌ها اعمال شود. 

وی با تاکید بر این که باید با اقتصاد مقاومتی فعال تر و منسجم تر عمل و از آن بهره برداری کرد، ادامه داد: طبق  این فرمول باید پروژه ها انعطاف پذیر طراحی شوند.

رییس سازمان فضایی با اشاره به محدود بودن منابع و تخصصی بودن زمینه کار در این بخش گفت: پیشرفت بخش فضایی از نظر توسعه کند است، چرا که شکل توسعه فناوری اینگونه می طلبد و امیدواریم امسال سال نتیجه باشد.

وی همچنین از نگاه بلندمدت به دانشگاه‌های داخلی خبر داد و افزود: دانشگاه مکان مناسبی برای نگاه به تکنولوژی‌های آینده در زمینه فضایی است و از این رو در قالب پروژه مکعب دانشجویی به نوعی ارتقای توانمندی، جذب فناوری و توسعه بخش را با کمک دانشگاه دنبال می کنیم.

بهرامی این رقابت را در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: ساخت ماهواره یکی دو سال طول می کشد و برداشت ما این است، با ماهواره های مکعبی که نسبت به ماهواره سنگین ارزان تر است می توان در سطح دانشگاهی به تکنولوژی های نو توجه کرد.