باستان‌شناسان معتقدند که دستگاه آنتی‌کیترا کشف شده در کشتی باستانی دریای اژه یک ابزار اخترشناسی نیست بلکه در واقع قدیمی‌ترین کامپیوتر جهان است.

 

 به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از دیلی‌میل، باستان‌شناسان با بررسی دستگاه Antikythera با روش برش و اسکن دریافتند که پیچیدگی آن به مراتب بیشتر از یک ابزار ساده اخترشناسی است.

ماشین Antikythera بیش از ۱۰۰ سال قبل در جریان باستان‌شناسی در یک کشتی ‌شکسته در اعماق دریای اژه کشف شد. دانشمندان معتقدند که بر روی قسمت‌های داخلی این دستگاه حدود ۵۰۰ کلمه وجود دارد که پس از ۱۰۰ سال مطالعه تنها تعداد ناچیزی از آنها شناسایی شده‌اند.

دانشمندان و باستان‌شناسان پس از یک دهه مطالعه با روش پیشرفته اسکن موفق به کشف بیش از ۳۵۰۰ کاراکتر شدند که با توجه به قدمت ۲۱۰۰ ساله آن، شناسایی کاربرد اصلی این دستگاه هنوز بسیار پیچیده و گیج‌کننده است.

پروفسور الکساندر جونز، متخصص علوم باستانی از دانشگاه نیویورک عنوان کرد: مطالعات اولیه تیم تحقیقاتی نشان داد که این دستگاه در واقع نوعی راهنمای رصد کهکشان‌ است، اما در یافته‌های اخیر مشخص شد که این دستگاه یک ماشین محاسباتی پیشرفته اما مکانیکی است.

وی در ادامه افزود: این دستگاه قطعا یک ماشین تحقیقاتی نیست بلکه یک ابزار پیشرفته محاسباتی در اختیار اخترشناسان یونان باستان بوده که با توجه به حرکات ماه و خورشید محاسبات مورد نیاز آنها را پردازش می‌کرده است.