مدیر مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در همدان، از انعقاد قرارداد طرح پژوهشی «بررسی علل تجرد کارمندان در دستگاه‌های اجرایی استان همدان» ما بین مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران دفتر همدان، امور اجتماعی استانداری و اداره‌کل ورزش و جوانان استان همدان خبر داد.

جهاددانشگاهی

اعظم شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه همدان، با اعلام این خبر، اظهار کرد: سن ازدواج یکی از شاخص‌های مهم برای ارزیابی میزان سلامت و بهداشت جسمی و روانی در کشور است که هنجارهای دینی افراد یک جامعه محسوب می‌شود و نزد عموم مردم از مطلوبیت خاصی برخوردار است و جوانان بخش غالب جمعیتی را تشکیل می‌دهند بنابراین این ارزیابی در حوزه اخلاق اجتماعی و روحیه جمعی نیز مطرح می‌شود و دامنه تأثیر سن ازدواج را به حوزه‌های رفتاری و فرهنگی هویتی نسل جوان می‌کشاند.

وی افزود: افزایش قابل توجه سن ازدواج جوانان (سن ازدواج بیشتر از سن بلوغ) پس از قرن‌ها تجربه ازدواج زودرس، پدیده‌ای مهم در حوزه تغییرات اجتماعی به شمار می‌رود به طوری که جوامع انسانی طی دو قرن اخیر، شاهد تغییرات اساسی در سن ازدواج بوده است که این تغییرات نخست در کشورهای اروپایی اتفاق افتاد سپس در قرن بیستم به کشورهای در حال توسعه سرایت کرد.

وی تصریح کرد: نظر به مهم بودن زمان تشکیل خانواده در تغییر وضعیت افراد، شناسایی عوامل مؤثر بر سن ازدواج و تبیین میزان و نحوه تأثیر آنها، اجرای این طرح پژوهشی می‌تواند در پیش‌بینی تبعات مختلف آن مثمرثمر باشد.

به گفته شکوری، موضوع ازدواج و تشکیل خانواده از جمله مسائلی است که مورد بحث ادیان و مذاهب، فلاسفه، جامعه‌شناسان، روانشناسان، علمای تعلیم و تربیت، شعرا و نویسندگان و هنرمندان قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در امر ازدواج تشکیل خانواده اهداف و انگیزه‌هایی چون میل بشر به تداوم نسل، نیاز اقتصادی و نیاز روحی و … دخیل بوده که این عوامل در دوره‌های مختلف تاریخ بشری متغیر بوده است اما آنچه امروزه در میان جوانان به صورت یک چالش اصلی جامعه ایرانی درآمده افزایش سن ازدواج جوانان است.

وی ادامه داد: جوانانی که ازدواج نمی‌کنند، جوانانی که فرصت ازدواج نمی‌یابند، جوانانی که به خاطر سنت‌های غلط اجتماعی مجبور به خانه‌نشینی هستند و جوانانی که دوست دارند مدت‌های زیادی از عمر خود را مجرد باشند، این مسائل و عواملی دیگر دست به دست هم داده و پدیده سن ازدواج را به صورت یک مسأله درآورده است.

وی یادآور شد: پیامد پدیده سن ازدواج می‌تواند به افزایش اضطراب‌ها و فشارهای عصبی و شیوع افسردگی و اختلالات رفتاری و آسیب‌پذیری جنسی بیانجامد و با سپری شدن دوران شور زندگی انگیزه تشکیل خانواده را کم و دخترانی را که به سنین بالا رسیده‌اند را از دسترسی به تشکیل خانواده مأیوس کند.

مدیر مرکز ایسپا اضافه کرد: گذشته از آن افزایش سن ازدواج و تجرد قطعی، ازدواج را از دایره شرعی و قانونی خارج می‌کند و امنیت خانواده را به مخاطره می‌اندازد و آسیب‌های دیگری را همچون افزایش طلاق به جهت ارتباطات نامشروع به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: یکی از استان‌هایی که براساس یافته‌ها و آمارهای به دست آمده و گفته‌های مسئولان استان سن ازدواج در میان کارکنان ادارات آن بالا است، استان همدان است به طوریکه ۵۰۰۰ نفر کارمند شاغل در ادارات استان همدان مجرد هستند.

وی عنوان کرد: کلانشهر همدان در طول چند دهه گذشته تحولات عمیقی را در زندگی اجتماعی و اقتصادی خود تجربه کرده است به طوریکه همزمان با این تحولات اقتصادی و اجتماعی مانند شهرنشینی، آموزش و تحصیلات، ایجاد مشاغل جدید و ظهور قشرهای مختلف، نظام خانواده و هنجارهای حاکم بر آن نیز تغییر یافته است که یکی از این تغییرات را می‌توان در تغییرات سن ازدواج مشاهده کرد بنابراین میزان شناخت از این پدیده در ایران و به‌ویژه در استان همدان حائز اهمیت است.

گفتنی است، طرح پژوهشی «بررسی علل تجرد کارمندان در دستگاه‌های اجرایی استان همدان» به سفارش امور اجتماعی استانداری و اداره‌کل ورزش و جوانان استان همدان توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) به عنوان زیرمجموعه معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی همدان در حال اجرا است.