رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر از گسترش همکاری‌های علمی- پژوهشی این دانشگاه با آکادمی علوم بلاروس خبر داد.

دکتر دایوش جاوید در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه همدان، اظهار کرد: طی روزهای اخیر با حضور دکتر «یوگنی افی‌‌مف» مدیرکل بین‌الملل انستیتو انفورماتیک آکادمی علوم بلاروس و پروفسور «سیامک شهاب» به عنوان نماینده امور بین‌الملل آکادمی بلاروس، با حضور در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به تبادل‌نظر و مذاکره درباره توسعه و تعاملات علمی پژوهشی در حوزه بین‌الملل پرداختیم.

وی افزود: در این جلسه هم‌اندیشی، عقد تفاهم‌‌نامه قبلی، راهنمایی و مشاوره استادان انستیتو مسائل انفورماتیک برای دانشجویان کارشناسی‌ ارشد و دکتری واحد ملایر، پیگیری مکاتبات اعزام اعضای هیات علمی این واحد درباره فرصت مطالعاتی، پیگیری انجام مراحل طراحی و راه‌اندازی وب‌سایتی به سه زبان فارسی، انگلیسی و روسی و استفاده از تجربیات طرفین برای همکاری با دانشجویان ایرانی مطرح شد.

وی به تمایل مناسب آن آکادمی در زمینه همکاری‌های آموزشی از جمله جذب دانشجویان ایران در بلاروس و یا تحصیل به صورت مجازی و صدور مدرک مشترک اشاره کرد و ادامه داد: انجام طرح‌های دانش‌بنیان با تمرکز بر ابرکامپیوترها در کارگاه‌ها و صنعت با توافق طرفین، راه‌اندازی سه مجله علمی- پژوهشی مشترک با استفاده از پتانسیل طرفین، توافق برای ایجاد دفتر دانشگاه آزاد در آن آکادمی و اختصاص فضا به صورت رایگان، تحصیل دانشجویان بلاروس در واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد، برگزاری سمینارهای مشترک در ایران و بلاروس، برگزاری کارگاه‌های آموزشی- پژوهشی مشترک و توانایی و توانمندی واحد ملایر از لحاظ مالی مورد تبادل‌نظر قرار گرفت.

جاوید خاطرنشان کرد: رئیس دپارتمان امور بین‌الملل انستیتو انفورماتیک آکادمی ملی علوم کشور بلاروس، آبان ۹۴ از واحد ملایر بازدید کرد و با برگزاری سخنرانی با موضوع معرفی انستیتوهای مختلف آکادمی ملی علوم و به‌ویژه دستاوردهای پژوهشی انستیتوی مسائل انفورماتیک، از نزدیک با دستاوردها و توانمندی‌های این واحد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف آشنا شد.

وی عنوان کرد: در آن بازدید مقرر شد در صورت تأیید رئیس دانشگاه آزاد و مدیرکل امور بین‌الملل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، دفتر نمایندگی دانشگاه آزاد اسلامی آکادمی کشور بلاروس در سپتامبر ۲۰۱۶ افتتاح شود.

جاوید یادآور شد: آکادمی ملی علوم متشکل از انستیتوهای مختلف در شاخه‌های مختلف علوم انستیتوی مسائل انفورماتیک نیز یکی از این انستیتوهاست که دستاوردهای علمی- پژوهشی قابل توجهی در زمینه علوم کامپیوتر و فناوری‌های مختلف در حوزه‌های مختلف پزشکی، محیط زیست، هوا فضا و نظایر آن دارد.

وی اظهار کرد: افی‌مف با اشاره به توانمندی‌های علمی خوب دانشجویان ایرانی در آکادمی ملی علوم، آن را حاصل کیفیت بالای دانشگاه‌های ایران دانست.

رئیس دانشگاه آزاد ملایر گفت: افی‌مف با حضور در جمع دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد ملایر، با معرفی پتانسیل‌های علمی- پژوهشی آکادمی ملی علوم بلاروس، آمادگی مسئولان آکادمی را برای توسعه همکاری با دانشگاه آزاد اعلام کرد.

وی ادامه داد: با توجه به امکانات پژوهشی و توانمندی‌های علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان واحد ملایر، توسعه روابط علمی و بین‌المللی از اولویت‌های مهم رئیس دانشگاه است.

جاوید تصریح کرد: در این دیدار تفاهم‌نامه‌‌ای میان دانشگاه آزاد ملایر و انستیتو انفورماتیک آکادمی علوم بلاروس در زمینه گسترش همکاری‌های علمی- پژوهشی منعقد شد.

وی گفت: همکاری در زمینه‌های مختلف علمی چون تبادل اعضای هیات علمی و دانشجویان، پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک از موضوعات مورد توافق دانشگاه آزاد ملایر و انستیتو انفورماتیک آکادمی ملی علوم بلاروس است.