با انعقاد تفاهم‌نامه بین آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما مشهد و مرکز تحقیقات فرماندهی مرزبانی ناجا مراحل ساخت ربات پرنده برای شناسایی و دیده‌بانی مرزهای کشور در آموزشکده سما مشهد کلید خورد.

ربات پرنده عمود پرواز

 

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا منطقه خراسان، در این تفاهم‌نامه اجرای بخشی از طرح‌های پژوهشی و کاربردی که مورد نیاز مرکز تحقیقات مرزبانی کشور بود، به آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما مشهد واگذار شد.

شناسایی و دیده‌بانی بخشی از مرزهای کشور شامل مرز استان سیستان و بلوچستان به طول ۹۰۰ کیلومتر یکی از نیازهای مرکز بود که با پیشنهاد اعضای هیات علمی آموزشکده سما مشهد مقرر شد، اجرای طرح «ربات پرنده» توسط تیم طراحی آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما مشهد آغاز و پس از آزمایش نمونه اولیه این طرح و تایید آن، توسط مرکز تحقیقات کاربردی ناجا عملیاتی شود.

همچنین این مرکز حمایت کامل مادی و معنوی خود را از «کنفرانس ملی مهندسی برق» که امسال قرار است در آموزشکده سما مشهد برگزار شود، اعلام کرد. یکی از شاخه‌های این کنفرانس به موضوع کاربرد مهندسی برق در حوزه مرزبانی کشور خواهد پرداخت.

برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز مرکز تحقیقات مرزبانی ناجا توسط آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما مشهد یکی دیگر از موضوعاتی بود که در این تفاهم‌نامه به تصویب رسید.

عملیات ساخت «ربات پرنده» با مشارکت گروه‌های برق، مکانیک خودرو و کامپیوتر در آموزشکده فنی و حرفه ای سما مشهد در حال اجراست.