نشست مشترک دانشگاهیان ایران و اسپانیا در دانشگاه اتونوما مادرید، در حاشیه اجلاس دانشگاه های عضو کنسرسیوم بین المللی شدن آموزش عالی در اسپانیا برگزار شد

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دانشگاه اتونومای مادرید اسپانیا خرداد جاری میزبان روسا، معاونین و مدیران دانشگاه های علامه طباطبائی، شهید چمران اهواز و کردستان و نیز نماینده ای از دانشگاه بین المللی امام خمینی و نماینده دانشگاه کارلوس سوم از اسپانیا بود و در حاشیه سفر روسا، معاونان شش دانشگاه ایرانی به اسپانیا برای شرکت در گردهمایی مشترک در خصوص اجرایی شدن تفاهم نامه همکاری مشترک بین المللی شدن آموز عالی، روسا و معاونان ۴ دانشگاه ایرانی با نماینده دانشگاه اتونومای مادرید دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار سه ساعته، دانشگاهیان ایران و اسپانیا به گفتگو و تبادل نظر درباره شیوه های گسترش همکاری های علمی بین المللی پرداخته و زمینه های اجرای پروژه های علمی مشترک را بررسی کردند. معرفی توانمندی های هر یک از این دانشگاه ها و ارائه پیشنهاد برای همکاری در زمینه تبادل استاد و دانشجو و برگزاری دوره ها و کارگاه های مشترک علمی از جمله دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست بود. در پایان این جلسه، رئیس دانشگاه اتونوما مهمانی ناهار به مناسبت حضور هیأت ایرانی برگزار کرد.
به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه اتونومای مادرید جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان و پنج دانشگاه برتر اسپانیا به شمار می رود.

امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه بین المللی توسط شش دانشگاه ایرانی

امضای تفاهم نامه همکاری شش دانشگاه ایرانی در حوزه بین المللی نیز از دیگر برنامه هایی بود که در این سفر انجام شد. شش دانشگاه علامه طباطبائی، فردوسی مشهد، سیستان و بلوچستان، شیراز، شهید چمران اهواز و کردستان به دنبال گسترش همکاری های علمی بین المللی میان دانشگاه های ایرانی، تفاهم نامه همکاری های مشترک بین المللی را ۱۷ خرداد ماه جاری در محل سفارت ایران در مادرید به امضا رساندند.
این تفاهم نامه به منظور اجرایی شدن تفاهم نامه همکاری بین المللی شدن آموزش عالی، تفاهم نامه همکاری مشترک میان شش دانشگاه ایرانی در حوزه بین المللی به امضا رسید و بر اساس مفاد آن هم افزایی در برگزاری دوره ها و برنامه های مشترک برای دانشجویان خارجی، برگزاری کارگاه ها و همایش های بین المللی مشترک، چاپ کتاب های مشترک به زبان های گوناگون، همکاری در جذب بودجه‌های پژوهشی از نهادهای بین المللی و تبادل تجربیات در زمینه های همکاری با دانشگاه ها و پژوهشکده های کشورهای مختلف مورد توافق قرار گرفت.
این تفاهم نامه در سفر روسای این دانشگاه ها به اسپانیا برای دیدار و گفتگو با دانشگاهیان اسپانیایی، در سفارت ایران در مادرید به امضا رسید. گفتنی است سفیر ایران در اسپانیا به مناسبت حضور در هیأت بلندپایه دانشگاهیان ایرانی از جمعی از دانشگاهیان و اندیشمندان ایران شناس اسپانیایی دعوت کرده بود تا در مهمانی شام سفارت به بحث و گفتگو با همتایان ایرانی خود بپردازند.