رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی نتایج اولیه طرح سنجش میزان شادکامی مردم ایران را اعلام کرد.

رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا در این باره اظهار کرد: نتایج اولیه طرح سنجش میزان شادکامی مردم ایران در میان ساکنان شهرها و روستاهای  5 استان خراسان جنوبی و شمالی، لرستان، چهارمحال بختیاری و اردبیل نشان داد که میانگین (انحراف معیار) نمره شادکامی مردم این استان‌ها (0.53) 06. 4 از حداکثر نمره ۶ است (زنان (0.53) 04. 4، مردان (0.52) 09. 4). این میزان در  شهرها (۰٫۵۴) ۰۶٫ ۴ و در میان روستاییان (۰٫۵۱)۰۷٫ ۴ بوده است.

منتظری ادامه داد: طرح سنجش شادکامی مردم ایران هم اکنون در سراسر کشور در حال اجرا است. 

به گفته مجری طرح، در دوره گذشته شادکامی ایرانیان صرفاً بایک گویه سنجیده شده بود، که طبق برنامه در دوره حاضر این شاخص با استفاده از پرسشنامه استاندارد سنجش شادکامی اکسفورد مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در دوره گذشته شاخص شادکامی صرفاً در بین ساکنین شهرها مورد سنجش قرارگرفته بود که در این دوره ساکنان روستاها نیز برای تعیین سطح شادکامی مورد ارزیابی قرارگرفتند.

طبق این گزارش، طرح سنجش شادکامی مردم ایران  از جمله طرح‌های دوره‌ای پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی است که هر چند سال یک بار به اجرا درمی‌آید. این پژوهشکده  در پی تحقق بخشی از وظایف جهاد دانشگاهی مندرج در اساسنامه مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی و نیز کمک به رفع نیازهای پژوهشی- آموزشی کشور در زمینه علوم بهداشتی و گرایش‌های وابسته در راستای گسترش دانش بومی درباره سلامت همگانی از سال ۱۳۷۹ آغاز به فعالیت کرده و تمرکز اصلی پژوهش‌های آن بر تأمین اطلاعات مورد نیاز جهت اصلاح نظام سلامت و ارتقای سطح سلامت مردم است.

پژوهشکده علوم بهداشتی از آغاز تا کنون انجام ده‌ها طرح بزرگ پژوهشی را در کارنامه خود دارد که انجام طرح سنجش سواد سلامت بزرگسالان ایرانی ساکن شهرهای ایران (به سفارش دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در سال گذشته  و نیز اجرای طرح سنجش میزان  تمایل به فرزندآوری در مردم ایران (به سفارش دفتر سلامت خاتواده، جمعیت و مدارس وزارت یاد شده) در سال جاری از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی این پژوهشکده است.

این پژوهشکده در سال ۱۳۸۸ تحت عنوان «مرکز تحقیقات بهداشت مادر و کودک» به سامانه ارزشیابی معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد شده و در سال ۱۳۹۱ به «مرکز تحقیقات سنجش سلامت» تغییر عنوان داده و بر اساس ارزشیابی‌های صورت گرفته هر ساله رتبه‌های ممتاز و قابل توجهی را در میان مراکز مشابه کسب کرده است.

نتایج نهایی طرح سنجش میزان شادکامی مردم ایران به زودی در اختیار پژوهشگران و مسؤولان قرار خواهد گرفت.