معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از رونمایی نخستین دستگاه اندازه گیری آنلاین پارامترهای هوای پاک در سطح بنادر کشور همزمان با هفته محیط زیست، با اعتباری بالغ بر شش میلیارد ریال در بندر شهید رجایی خبرداد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، حمیدرضا محمد حسینی ضمن اعلام خبر رونمایی از دستگاه اندازه گیری آنلاین پارامترهای هوای پاک در بزرگترین بندر تجاری ایران، گفت: این دستگاه ذرات معلق محیط، مونو اکسید کربن(CO)، اکسید نیتروژن( NO) ، دی اکسید نیتروژن (NO2)، دی اکسید گوگرد (SO2) و ازن (O3) را به صورت آنلاین براساس واحد در میلیون (ppm) گزارش گیری می کند.

وی با اشاره به الزامات بند قانونی در این زمینه افزود: پیش از این اندازه گیری پارامترهای سنجش سلامت و پاکی هوا در این بندر به صورت سالانه توسط شرکت های مشاوران و به شکل برون سپاری اندازه گیری می شد.

محمدحسینی اظهار کرد: این دستگاه چرخ دار و قابل حمل در بخش های مختلف در محوطه های مجتمع بندری است و هشدارهای عبور از حد معین استانداردها را در نقاط مختلف نشان می دهد.

این مقام مسئول اضافه کرد: این دستگاه طی مدت سه ماه با هزینه شش میلیارد ریال با حمایت مدیرکل بنادر و دریانوردی استان، در بزرگترین بندر تجاری کشور بر اساس استانداردها تنظیم و نصب شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: با ریشه یابی موارد آلودگی بالاتر از حد استاندارد، اقدامات اصلاحی و کنترلی برای تجهیزات، پایانه ها و نوع کالاها اتخاذ می شود.

محمد حسینی با اشاره به ویژگی منحصر به فرد این دستگاه افزود: نمونه گیرهای دستگاه به علت اینکه محدوده تنفسی بین ۴٫۵ تا ۶ متر است، در این ارتفاع نصب شده اند.

وی گفت: پیش از این از این گونه تجهیزات در استان هرمزگان تنها یک نمونه در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس وجود داشت و قابل حمل در محیط داخلی نبود.

محمد حسینی افزود: این اقدام براساس برنامه پنجم توسعه و ماده قانونی ۱۹۳، با هدف افزایش سطح ایمنی، بهداشت و سلامتی جامعه کارگری راه اندازی شد.