رئیس پارک علم و فناوری استان استان خراسان جنوبی، با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان نوک پیکان اقدام و عمل به اقتصادمقاومتی است، گفت: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد زاغه مهمات عرصه نبرد اقتصادمقاومتی و شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌ای فناور مستقر در این مجموعه ها به مثابه مهمات هستند.

محصولات دانش‌بنیان

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان‌ جنوبی، محمدرضا دوستی، در دومین نشست کمیته اقتصاد دانش بنیان پارک علم و فناوری استان، امروز (۲۲ خرداد ماه) با بیان اینکه شناسایی موقعیت در زمان کنونی و تصمیم بر مبنای آن بسیار حائز اهمیت است، گفت: سنوات گذشته تاکید مقام معظم رهبری بر اشاعه فرهنگ اقتصاد مقاومتی بود اما امسال شاهد تاکید ویژه ایشان بر اقدام و عمل به این مهم هستیم یعنی باید همه جانبه به عرصه نبرد اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به ایجاد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و انتخاب دکتر جهانگیری به سمت فرمانده ستاد، این اولین بار است که بعد از پایان ۸ سال دفاع مقدس ،در حوزه‌ای غیر نظامی شاهد ایجاد ستاد فرماندهی هستیم.

دبیر کمیته اقتصاد دانش بنیان ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان جنوبی، افزود: اقتصاد مقاومتی همانگونه که از نامش هویداست یعنی اقتصادی مقاوم نسبت تاثیرات و دست اندازی‌های خارجی؛ یعنی اقتصادی که نتوان از آن به عنوان اهرمی برای فشار به یک جامعه استفاده کرد. این مهم به دست نمی آید مگر با عمل به اقتصاد مقاومتی و بسط و توسعه این اقتصاد به وسیله و بر مبنای دانش.

دوستی تصریح کرد: جدید بودن و بومی بودن خصیصه‌های متمایز محصولات دانش بنیان است که باعث عدم خروج ارز از کشور، عدم نیازمندی به کشورهای بیگانه، افزایش اشتغال در سطح جامعه می‌شود و این دقیقا همان چیزی است که مقام معظم رهبری از ما خواسته‌اند.

وی در خصوص اقتصاد مقاومتی در استان تاکید کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیای استان آنچه می‌تواند چرخه اقتصاد این استان را بیش از پیش به زنجیره اقتصاد مقاومتی متصل نماید، ایجاد بستری برای افزایش تعداد و قدرت شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور بومی استان است.

رئیس پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی یادآور شد: همانگونه که بارها گفته شده استان خراسان جنوبی در سه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات IT و ICT ، گیاهان دارویی و انرژی‌های تجدید پذیر خصوصاً انرژی خورشیدی دارای مزیت نسبی است.

دوستی خاطرنشان کرد: پارک علم وفناوری استان نیز تاکنون تمام توان خویش را برای نیل به این مهم به کار برده است و انشاء الله به اتخاذ تدابیر جدید به دنبال توسعه و افزایش توان این شرکت‌ها خواهیم بود.