رییس کارگروه شرکت­های فناور ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از افزایش میزان تنفس بازپرداخت تسهیلات در حوزه سلول‌های بنیادی خبر داد.

سلول بنیادی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، مهین نیکوگفتار ارزیابی مشکلات شرکت­های دانش­‌بنیان را  مهم خواند و اظهار کرد: در حوزه سلول‌های بنیادی،  شرکت‌های دانش بنیان با مشکلات عدید‌‌ه‌­ای روبرو هستند، از این رو  ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول­های بنیادی در صدد رفع موانع و مشکلات موجود با برگزاری جلساتی با حضور شرکت­های فعال  در حوزه سلول‌های بنیادی به شناسایی مشکلات و رفع آنها پرداخته است. 

نیکوگفتار با اشاره به عمده‌ترین مشکلات شرکت­های دانش­‌بنیان اظهار کرد: در حوزه سلول‌های بنیادی بازدهی شرکت‌ها در مقایسه با شرکت­های گروه فنی بسیار طولانی است، چرا که هر محصول نیازمند کسب مجوزهای متعدد و مراحل طولانی است و در نتیجه ورود محصولات شرکت­های این حوزه به بازار مصرف، مستلزم زمان بیشتری است.  

افزایش میزان تنفس بازپرداخت تسهیلات در حوزه سلول‌های بنیادی

وی در ادامه با توجه به توافقات انجام شده میان این ستاد و صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد:  شرایط اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه سلول‌های بنیادی تسهیل شد.

رییس کارگروه شرکت‌های فناور ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی تصریح کرد: با توجه به تغییرات ایجاد شده در شرایط اعطای وام به شرکت‌های دانش بنیان قرار شد تا در صورت تائید ستاد توسعه علوم و فناوری­های سلول­های بنیادی از این پس میزان تنفس بازپرداخت تسهیلات شرکت‌های دانش بنیان افزایش یابد.

نیکو گفتار با اشاره به اینکه با افزایش میزان خواب بازپرداخت تسهیلات، شاهد تبدیل ایده به محصول هستیم، اظهار کرد: با وجود پرداخت تسهیلات به این شرکت­ها به دلیل باز پرداختهای سریع، در بسیاری کارگشا نبود، از این رو با افزایش میزان تنفس، یکی از مشکلاتی که شرکتهای دانش بنیان در حوزه سلول‌های بنیادی با آن مواجه بودند، برطرف خواهد شد.

عضو هیات علمی سازمان انتقال خون با بیان اینکه تولیدات سلولی به راحتی اجازه ورود به بازار ندارند، گفت: از آنجا که ۳۰ تا ۴۰ درصد تولیدات شرکت­های فعال در حوزه سلول‌های بنیادی فرآورده‌های سلولی است و سلول به راحتی اجازه ورود به بازار را ندارد و مسیر اخذ مجوزهای تولید و مصرف فرآورده‌های سلولی طولانی است، این محصولات برای ورود به بازار نیازمند انجام کارآزمایی‌های بالینی هستند، به طوری که هر تولید،  نخست باید بر روی مدل­های حیوانی بررسی شود و اگر از مرحله آزمایش با موفقیت گذر کرد، وارد مرحله انسانی شود.

افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلول‌های بنیادی

نیکوگفتار در ادامه گفت: با تصویب قوانین از سوی وزارت بهداشت و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، شاهد افزایش شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلول‌های بنیادی هستیم.

وی از تصویب دو قانون از سوی وزارت بهداشت در سال گذشته خبر داد و گفت: در مجوزها و قوانین حوزه سلول‌های بنیادی دو قانون مهم در سال گذشته از سوی وزارت بهداشت تصویب شد. با پیگیری‌های لازم از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، قانون ارائه مجوز به محصولات از سوی سازمان غذا و دارو و همچنین  قانون کارآزمایی‌های بالینی از وزارت بهداشت صادر شد و در نتیجه، با این پیگیری­ها به طور حتم شاهد افزایش شرکت­های دانش بنیان در حوزه سلول درمانی خواهیم بود.

ورود سرمایه­‌گذاران و خیرین در حوزه سلول­های بنیادی

عضو هیات علمی سازمان انتقال خون گفت: آشناسازی فضای عمومی کشور با مفاهیم حوزه سلول‌های بنیادی و بسترسازی به منظور ورود سرمایه گذاران و خیرین به این حوزه از اهداف مهم ستاد است که اکنون این موضوع، پیگیری می‌شود.

نیکو­گفتار با اشاره به طرح­ها و تولیدات مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی کشور تصریح کرد: طرح‌ها و تولیدات مراکز تحقیقاتی از رشد چشمگیری برخوردار است از این رو در نظر داریم با برنامه­ریزی­های صورت گرفته و برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه تجاری سازی ایده‌ها و ورود به بازار، گام برداریم. چرا که توانمندی های تولیدات پایه ای از سطح بسیار خوبی برخوردار است؛ ولی در حیطه تولید صنعتی محصولات مذکور و ورود به بازار آنها ضعف‌هایی وجود دارد. از این رو با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌ها، شرکت‌ها می‌توانند با  یادگیری اصول کاری  بدون خطا و خطر، وارد بازار شوند.

وی در پایان با اشاره به علاقه پژوهشگران، محققان و اساتید دانشگاه به حوزه سلول‌های بنیادی و سابقه فعالیت‌های این حوزه تصریح کرد: به نظر می رسد که جایگاه ایران در حوزه سلول‌های بنیادی رو به رشد است و با توجه به فاصله کم کشور در این زمینه با کشورهای توسعه یافته، امید است که موفقیت‌های روزافزونی را شاهد باشیم.