محققان دریافتند، رنگ چشم حقایقی از سلامتی را بیان می‌کند.

کره چشم

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان و به نقل از زی نیوز، مطالعات نشان داده چشم از سلامتی افراد حکایت می‎کند. چشم در رنگ‌های مختلف قهوه‌ای، فندقی، سبز، آبی، خاکستری و یا رنگ‌های دیگر وجود دارد و می‌تواند از سلامتی افراد حکایت کند و خطر ابتلا به بیماری را در افراد نشان دهد.

محققان مواردی از سلامتی را که با رنگ چشم در ارتباط است عنوان کرده‌اند.

افراد با چشمان قهوه‌ای و تیره کمتر به دژنراسیون ماکولا مبتلا می‌شوند و این رنگ از چشمان در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کند.

اشعه UV عامل خطر برای ابتلا به دژنراسیون ماکولاست و بنابراین افراد با چشمهای تیره کمتر به بیماری‌های چشمی و پوستی مبتلا می‌شوند.

لازم به ذکر است که این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری ویتیلیگو (بیماری اختلال پوستی یا پیسی) هستند و این بیماری خطر ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس، دیابت نوع یک و تیروئید را افزایش می‌دهد.

افراد با چشمان عسلی و روشن بیشتر در معرض اثرات مضر خورشید هستند.

گرچه رنگ چشمان این افراد جذاب است، اما در برابر ابتلا به بیماری‌های چشمی مثل ملانوم آسیب‌پذیر هستند.

علاوه بر این محققان در این بررسی اظهار کردند: زنان با چشم‌های روشن تحمل بالاتری نسبت به درد دارند و احتمال ابتلا به اضطراب و افسردگی در طول کار و پس از زایمان در این افراد کمتر است.

گاهی چشمان افراد قرمز می‌شود، اما این مورد مربوط به سفیدی چشم اطراف عنبیه چشم است که ممکن است مربوط به عفونت و یا آلرژی باشد و نیاز به بررسی بیشتر دارد.