یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که احساس بویایی به اندازه توانایی بینایی در شناسایی مجرمان قابل اعتماد است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، محققان می‌گویند برای مثال اگر شما بوی بدن یک دزد را در زمان کیف قاپی متوجه شوید، بر اساس این بو می‌توانید وی را شناسایی کنید.

استدلال پشت این مسئله این است که حس بویایی ما به طور مستقیم با نواحی از مغز در ارتباط که با احساسات و حافظه مرتبط می‌باشد. این نواحی از  مغز هیپوکامپ و آمیگدال نام دارند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که انسانها توانایی تشخیص افراد را بر اساس بوی بدن آنها دارند.

به گفته محققان این پژوهش اولین گام در شناسایی مجرمان از روی بوی بدن آنها است چرا که پیشتر پلیس‌ها فقط از شاهدان عینی برای شناسایی جنایتکاران استفاده می‌کنند.

محققان برای به دست آوردن درک بهتر از حافظه بویایی انسان در ارتباط با حوادث استرس زا، به انجام آزمایشاتی در این زمینه پرداختند.

آنها  در اولین پژوهش خود، برای شرکت کنندگان  این آزمایش کلیپ‌های ویدئویی از جنایتکاران را پخش کردند و بطور همزمان رایحه‌هایی را منتشر کردند که به گفته آنها به این جنایتکاران تعلق داشت.

در ادامه این آزمایشات بار دیگر این فیلمها به نمایش درآمد و شرکت کنندگان توانستند با دقت ۷۰ درصدی بوی بدن مجرمان را از میان پنج بوی منتشر شده شناسایی کنند.

به گفته محققان این پژوهش، حافظه شرکت کنندگان در بخاطر سپردن و یادآوری و شناسایی این رایحه‌ها بسیار شگفت آور بود.

محققان چند بار این آزمایشات را تکرار کرده و به ترتیب از سه، پنج و هشت بو استفاده کردند. نکته جالب این بود که با وجود بالا رفتن تنوع و تعداد این بوها، شرکت کنندگان باز هم به درستی قادر به تشخیص آنها شدند.

محققان بر این باورند که بالا رفتن تعداد تنوع بوها در شناسایی مجرمان ممکن است از دقت و صحت آن بکاهد اما با این وجود آنها در این پژوهش دریافتند که حس بویایی نیز همانند توانایی بینایی و شنوایی میتواند در شناسایی مجرمان قابل اتکا باشد.

یافته های این پژوهش در مجله  Frontiers in Psychology  به چاپ رسیده است.