آلزایمر معمولا پیش از نمایش علائم شروع به آسیب رساندن به بدن می‌کند و تشخیص زودهنگام آن مشکل است اما اکنون محققان دانشگاه رووآن موفق به انجام آزمایش جدیدی روی خون شده‌اند که می‌تواند با دقت بی‌نظیری این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از دیلی‌میل، تصور کلی آن است که تغییرات مرتبط با آلزایمر در مغز حداقل یک دهه پیش از ظهور علائم بارز آغاز می‌شود. دستاورد محققان، نخستین آزمایش خونی است که با استفاده از نشانگرهای زیستی اتوآنتی‌بادی، می‌تواند به دقت آلزایمر را در نقطه زودهنگام‌تری که درمان‌ها می‌توانند در آن موثر باشند، شناسایی کند.

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که چگونه این بیماری در مراحل تکوین خود به ویرانی سیناپس‌های مغزی می‌پردازد که در نهایت منجر به علائمی مانند از دست دادن حافظه و گیجی می‌شود.

محققان در حال کار بر روی روش‌هایی هستند که تشخیص زودهنگام بیماری را از طریق ام‌.آر.آی غیرتهاجمی و حسگرهای زیستی امکان‌پذیر سازد. آزمایش خون نیز یک روش خاص نویدبخش برای تشخیص زودهنگام است. در سال ۲۰۱۴ یک تیم بین‌المللی از دانشمندان موفق به شناسایی یک مجموعه نشانگر زیستی شدند که می‌توانند با دقت ۸۷ درصدی از پیشرفت اختلال شناختی خفیف (MCI) به بیماری آلزایمر طی یک سال خبر دهند.

اگر چه MCI می‌تواند نشانه‌ای از آلزایمر زودهنگام باشد، اما می‌تواند از بیماری‌های دیگر نیز نشات بگیرد. از این رو، قابلیت تشخیص تفاوت این دو در درمان بیماری می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

محققان از ۳۶۲ بیمار نمونه خون دریافت کردند که ۵۰ نفر از آن‌ها به دلیل سطوح کم پپتید آمیلوئید بتا ۴۲ در مایع مغزی‌نخاعی، دارای بیماری آلزایمر تشخیص داده شده بودند. این پپتیدها در خوشه‌هایی جمع شده و پلاک‌های آمیلوئید را در مغز ایجاد می‌کنند که بنظر می‌رسد عامل این بیمار باشند.

همچنین در میان شرکت‌کنندگان یک گروه کنترل ۵۰ نفره به همراه ۵۰ مبتلا به ام سی آی، ۵۰ بیمار پارکینسون، ۲۵ مبتلا به ام‌اس و ۱۱ مبتلا به سرطان پستان حضور داشتند.

محققان ۵۰ نشانگر زیستی اتوآنتی‌بادی برجسته را شناسایی کردند که می‌توانستند آلزایمر را در مراحل اولیه تشخیص دهند. در تعدادی از آزمون‌ها، این نشانگرها توانستند با دقت ۱۰۰ درصد بین مبتلایان به اختلال شناختی خفیف مبتلا یا غیر مبتلا به آلزایمر تمایز قائل شوند. این آزمایش همچنین توانست تفاوت بین آلزایمر زودهنگام و پیشرفته را با دقت ۹۸٫۷ درصد، پارکینسون اولیه را با دقت ۹۸ دردصد و ام‌اس و سرطان پستان را با دقت ۱۰۰ درصد تشخیص دهد.

این یافته‌ها در نهایت می‌تواند به توسعه یک روش ساده، ارزان و نسبتا کمتر تهاجمی برای تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه منجر شود.

این تحقیق در مجله Alzheimer’s & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring منتشر شده است.