پژوهشگر جهاد دانشگاهی واحد ایلام در راستای افزایش راندمان آبیاری در صنعت کشاورزی، موفق به طراحی و ساخت«زیرسطحی‌ساز آبیاری قطره‌ای» شد.

کشاورزی

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه ایلام، ابراهیم درویشی معاون پژوهشی جهاددانشگاهی واحد ایلام و مجری طرح «زیرسطحی‌ساز آبیاری قطره‌ای» در این باره اظهار کرد: این طرح که به شماره ۸۷۹۸۲ در اداره ثبت اختراعات به ثبت‌ رسیده است، راهکاری در جهت افزایش بیشتر راندمان آبیاری قطره‌ای است.

وی درباره این طرح گفت: یکی از مشکلات اساسی آبیاری قطره‌ای تبخیر آب از سطح خاک به دلیل مرطوب شدن آن است که باعث تلف شدن بخشی از آب خارج‌ شده از قطره‌چکان‌ها می‌‌شود که راهکار در نظر گرفته شده برای حل مشکل موجود، انتقال آب خارج شده از قطره‌ چکان به زیر سطح خاک است.

مجری این طرح تصریح کرد: روش مورد نظر شامل یک میله توخالی با سر نوک‌تیز و ته پهن و دارای روزنه‌های متعدد است که در خاک فرو رفته و یا نصب می‌شود و با قرار گرفتن قطره‌ چکان آبیاری قطره‌ای بر روی آن، آب خارج شده به درون خاک انتقال می‌یابد.

درویشی ابراز امیدواری کرد در صورت تجاری‌سازی این محصول و به‌کارگیری در سیستم‌های آبیاری قطره‌ای بتوان راندمان آبیاری را در صنعت کشاورزی افزایش داد.