از سوی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌های ماه مبارک رمضان، به واحدهای دانشگاهی، هیات امنای استان‌ها و سازمان سما ابلاغ شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش‌نامه‌ای، برنامه‌های ماه مبارک رمضان را اعلام کرد. در این بخش‌نامه آمده است: «در فضیلت ماه مبارک رمضان همین بس که در میان ماه‌های قمری تنها ماهی است که قرآن در آن نازل شده است، تا رهنمودی باشد برای مردم و نشانه‌های روشنی از هدایت و فرقان.

رسول اکرم(ص) هنگامی که هلال ماه رمضان را رویت می‌نمودند، رو به قبله دست‌های مبارک را بلند می‌کردند و می‌فرمودند: “پروردگارا این ماه را بر ما نوگردان به امن و ایمان، و سلامتی و اسلام، و تندرستی شایان تشکر، و روزی فراخ و برطرف ساختن دردها و ناملایمات، بار پروردگارا روزی کن روزه و قیام برای عبادت، و تلاوت قرآن در این ماه سالم و تندرست فرما.”

در این ایام فرصت مغتنمی است که فضای علم و دانش را با فضای معطر به عطر معنوی و روحانی این ایام پیوند زنیم و تمهیدات شایسته و بستری مناسب برای شکوفایی رشد و تقوا پیشگی را در دانشگاه ایجاد کنیم.»

این بخشنامه از واحدها و مراکز استان‌ها خواسته است با طرح موضوع در جلسات استانی و شورای دانشجویی و فرهنگی واحدها و مراکز دانشگاهی برنامه‌های اعلام شده را اجرا کنند.

تشکیل ستاد دهه تکریم و غباررویی مساجد دانشگاهی با همکاری ستادهای استانی و شهرستانی براساس عنوان‌ روزهای این دهه یعنی مسجد، بستر ترویج اقتصاد مقاومتی؛ مسجد، مامن کودکان، نوجوانان و جوانان؛ مسجد، کانون نقش‌آفرینی بانوی مسلمان در جامعه؛ مسجد، جلوه‌گاه پرچمداری روحانیت شیعه؛ مسجد، مرکز رشد فضایل اخلاقی و ترویج سبک زندگی اسلامی؛ مسجد، مروج امر به معروف و نهی از منکر؛ مسجد، پایگاه انتظار، امامت و ولایت؛ مسجد، کانون انقلاب و بستر نشر فرهنگ ایثار و شهادت؛ مسجد، مرکز بصیرت بخشی و روشنگری و مسجد، پرچمدار نشر معارف قرآن و اهل بیت (ع) ار اولین برنامه‌های این ماه اعلام شده است.

همچنین برنامه‌ریزی برای غباررویی مساجد دانشگاهی با مشارکت دانشگاهیان به ویژه کانون‌های جرعه نور، برپایی نماز جماعت در ساختمان‌های اداری، آموزشی و خوابگاه‌های واحدها و مراکز دانشگاهی، برگزاری مراسم‌های معنوی در این ایام خصوصا ولادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام متقین حضرت علی(ع) و گرامیداشت شب‌های قدر در مساجد و نمازخانه‌های اداری، آموزشی و خوابگاه‌های واحدها و مراکز دانشگاهی، برپایی محافل قرآنی با حضور قاریان دانشگاهی، برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی حضوری و غیرحضوری با استفاده از فضای مجازی با موضوعات قرآنی و احکام از آثار حضرت امام خمینی (ره)، شهید دکتر مطهری، شهید دکتر بهشتی و علامه طباطبایی از دیگر برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در ماه مبارک رمضان است.

در این بخشنامه بر برپایی نمایشگاه‌های کتاب و محصولات قرآنی از آثار و تالیفات حضرت امام خمینی(ره)، شهید دکتر مطهری و شهید دکتر بهشتی، برگزاری نمادین جشن تکلیف برای فرزندان استادان و کارکنان که موفق به روزه‌گرفتن برای اولین بار می‌شوند، برگزاری دوره‌های آموزشی احکام و روزه و نماز با استفاده از فضای معنوی این ایام و برگزاری دوره‌های آموزشی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم تاکید شده است.

بخشنامه بر فضاسازی تبلیغاتی با استفاده از آیات الهی، روایات و احادیث وارده با موضوع ماه مبارک رمضان برای توجه بیشتر دانشگاهیان به اهمیت و فضیلت این ایام و نصب گزیده‌هایی از توصیه‌های حضرت امام خمینی(ره) به مناسبت ماه مبارک رمضان تاکید دارد. هم‌چنین به دو بخش از سخنان امام خمینی(ره) برای استفاده در این مورد اشاره شده است این دو گزیده‌گویه به این شرح هستند:

«- شما در این روزی که به ماه مبارک مانده، به فکر باشید، خود را اصلاح کرده، توجه به حق تعالی پیدا نمایید.

– از کردار و رفتار ناشایست خود استغفار کنید. اگر خدای ناخواسته گناهی مرتکب شده‌اید، قبل از ماه مبارک رمضان توبه کنید. زبان به مناجات حق تعالی عادت دهید. مبادا در ماه مبارک رمضان از شما غیبتی، تهمتی و خلاصه گناهی سر زند و در محضر ربوبی با نعم الهی و در مهمان‌سرای باری تعالی، آلوده به معاصی باشید. شما اقلا به آداب اولیه روزه عمل نمایید و همان‌طوری که شکم خود را از خوردن و آشامیدن نگه می‌دارید، چشم و گوش و زبان را هم از معاصی باز دارید. از هم‌اکنون بنا بگذارید که زبان را از غیبت، تهمت، بدگویی و دروغ نگه داشته و حسد و دیگر صفات زشت شیطانی را از دل بیرون کنید.»

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در این بخشنامه تاکید شده که واحدها برای برگزاری مراسم اعتکاف در دهه سوم ماه مبارک رمضان، باید براساس شرایط مندرج در بخشنامه اعتکاف سال ۹۵ عمل کنند و گزارش فعالیت‌های ماه مبارک رمضان رمضان را تا تاریخ ۲۶ تیر به به اداره کل آموزش فرهنگی و اسناد دانشگاه (اداره ستادها) ارسال کنند.