سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- چهل و چهارمین جلسه کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری با موضوع میزان جمعیت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در آمریکا، برگزار شد.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در این جلسه ادامه گزارش مهاجرت تحصیلی دانشجویی در دنیا با تمرکز بر اطلاعات آماری کشورهای اسلامی و منطقه و همچنین جمهوری اسلامی ایران، توسط رئیس کارگروه نخبگان ارائه شد.
از کشورهای اسلامی و منطقه اندونزی، مالزی، ترکیه و کویت مورد بررسی قرار گرفتند و بیان شد در سال ۱۴/۲۰۱۳ حدود ۸ هزار دانشجوی اندونزیایی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند و سهم این تعداد دانشجو در کمک به اقتصاد آمریکا ۲۴۶ میلیون دلار بوده است.
همچنین این آمار نشان می دهد، مهاجرت دانشجویان اندونزیایی در آمریکا و بالعکس طی ۲۰ سال گذشته بر اساس یک برنامه جامع و مشخص صورت نگرفته است.
در ادامه و با بررسی اطلاعات آماری کشور مالزی، به حضور ۶ هزار و ۸۸۲ دانشجوی مالزیایی مشغول به تحصیل در آمریکا و کمک ۲۱۸ میلیون دلاری این تعداد دانشجو در سال
۱۴/۲۰۱۳ اشاره و بیان شد، کشور مالزی برای تبدیل شدن به قطب علمی در شرق آسیا برنامه جامع و دقیقی را در پیش گرفته است.
بررسی داده های آماری کشور کویت نیز نشان داد در سال ۱۴/۲۰۱۳ حدود ۷ هزار و ۳۰۰ دانشجوی کویتی در آمریکا به تحصیل اشتغال داشته اند و سهم این تعداد دانشجو در کمک به اقتصاد آمریکا ۱۵۳ میلیون دلار بوده است.
همچنین بیان شد کشور کویت با الگوگیری از عربستان در صدد تدوین نقشه جامع علمی به منظور تقویت نیروی انسانی خود است.
در ادامه به افزایش ۵/۴۲ درصدی تعداد دانشجویان کویتی در آمریکا در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل نیز اشاره شد.
بر اساس آمار اعلام شده در کشور ترکیه، در سال ۱۴/۲۰۱۳ تعداد ۱۱ هزار دانشجوی ترک در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند و در این سال ترکیه مقام یازدهم را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته و سهم آن در کمک به اقتصاد آمریکا ۳۹۷ میلیون دلار بوده است.
در سال ۱۴/۲۰۱۳، ۵۲ درصد دانشجویان ترک در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل بوده اند و در حال حاضر بخش قابل توجهی از دانشجویان ترک در آمریکا در رشته های علوم انسانی تحصیل می کنند.
بررسی آمار دانشجویان ترکیه ای در آمریکا در ۱۷ سال اخیر نیز نشان داد این کشور روند تقریباٌ ثابتی را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته است.
در ادامه همین گزارش اطلاعات آماری، جمهوری اسلامی ایران درمورد مهاجرت تحصیلی دانشجویی به آمریکا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بیان شد در سال ۱۴/۲۰۱۳ حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ دانشجوی ایرانی در آمریکا مشغول به تحصیل بوده اند.
ایران در سال ۱۴/۲۰۱۳ مقام دوازدهم را در ارسال دانشجو به آمریکا داشته است.
در ادامه آماری از تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا در ۳۱ سال اخیر ارائه و اشاره شد از سال ۱۹۸۳ تا سال ۱۹۹۹ تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا با رشد منفی مواجه بوده و از حدود ۲۰ هزار نفر در سال ۱۹۸۳ به حدود یکهزار و ۷۰۰ نفر در سال ۱۹۹۹ رسیده است.
پس از آن از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ روند رشد با شیب ملایم همراه بوده به طوری که در سال ۲۰۱۴ تعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا به حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ نفر افزایش یافته است.
به گزارش روابط عمومی شورای عالی انقلاب، پس از ارائه گزارش اعضای حاضر در جلسه به بیان نظرات خود در موضوعاتی همچون طرح موضوع و ارائه گزارش در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب، لزوم توجه به کیفیت دانشگاه ها و ضرورت ماموریت گرا شدن دانشگاه ها به منظور تامین نیروی انسانی کارآمد، مشخص نمودن نقش و وظیفه دانشگاه ها و دیگر ارگان ها و سازمان ها در کاهش مهاجرت تحصیلی و افزایش جذب دانشجویان خارجی، تعیین سیاست های کلی و کلان به عنوان فلسفه زیربنای مقوله مهاجرت، مشخص کردن دلایل مهاجرت و عوامل کششی و رانشی مهاجرت به منظور تهیه پیش نویس سیاست ها و پرهیز از سیاسی شدن و رعایت انصاف در بحث مهاجرت تحصیلی پرداختند.