1444475084165__MG_0026.JPG

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه در سال جاری در قالب جدول شماره ۱۴ بودجه مناسبی برای توسعه پارک‌های علم و فناوری در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد که با تحقق این اعتبارات مشکلات موجود در توسعه پارک‌ها رفع شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا، دکتر وحید احمدی در حاشیه بیست‌وپنجمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری در جمع خبرنگاران با اشاره به دانشگاه‌های خارجی فاقد مجوز از وزارت علوم اظهار کرد: این دانشگاه‌ها که در فهرست دانشگاه‌های وزارت علوم قرار ندارند، مورد پذیرش نیستند و از این رو مدارک صادر شده از سوی این دانشگاه‌ها نیز مورد قبول نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه سوابق کاری موجب صدور مدرک برای شاغلین در این دانشگاه‌ها نمی‌شود، ادامه داد: وزارت علوم قانونی در این زمینه ندارد و تمام افراد باید در دانشگاه‌های معتبر کشور واحدهای موردنظر را طی کنند.

توسعه پارک‌های علم و فناوری

احمدی با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری کشور وضعیت رو به رشدی را دارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در تمام استان‌های کشور پارک علم و فناوری ایجاد شده است که برخی از آنها قدیمی‌تر و صاحب تجربه هستند و برخی دیگر نیز در حال شکل‌گیری قرار دارند.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری اردبیل در یک سال اخیر ایجاد شده است، اضافه کرد: این پارک علی‌رغم اینکه یک سال از عمر آن می‌گذرد، ولی رشد خوبی داشته است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به عملکرد مطلوب پارک‌های علم و فناوری یادآور شد: در این راستا تلاش داریم تا بتوانیم بودجه‌های دانشگاه‌ها را افزایش دهیم؛ ضمن آنکه اقدام به صدور مجوزهای ساخت و ساز برای آنها کنیم.

احمدی ادامه داد: بر این اساس خوشبختانه در ردیف بودجه‌ای سال جاری در قالب جدول شماره ۱۴ اعتبارات مناسبی برای توسعه پارک‌ها در نظر گرفته شده است و امیدواریم با تحقق این اعتبارات مشکلات این پارک‌ها از لحاظ ساخت و ساز رفع شود.

توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری

وی ایجاد صندوق‌های پژوهش و فناوری را یکی از معضلات کشور در حوزه‌های علم و فناوری دانست و گفت: یکی از معضلات ما این بود که علی‌رغم آنکه در برنامه سوم توسعه بر ایجاد صندوق‌های پژوهش و نوآوری تاکید شده بود، ولی در قانون پنجم توسعه پیش‌بینی آن صورت نگرفته بود.

وی اضافه کرد: بر این اساس ایجاد صندوق‌های پژوهش و فناوری به صورت قانون درآمده است و به این ترتیب مشکلات ما رفع شد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، صندوق‌های پژوهش و فناوری را یکی از ابزارهای تسهیلاتی مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و ادامه داد: در حال حاضر این صندوق‌ها در حال شکل‌گیری هستند و تعداد آن‌ها رو به افزایش است.

وی با اشاره به مذاکرات وزارت علوم با شرکت‌های سرمایه‌گذار ابراز خرسندی کرد که تعداد قابل توجهی از این شرکت‌ها آمادگی خود را برای راه‌اندازی صندوق‌های پژوهش و فناوری اعلام کرده‌اند.

به گفته وی، حضور شرکت‌های سرمایه‌گذار به رفع مشکلات شرکتهای دانش‌بنیان کمک خواهد کرد.

توسعه تعاملات بین‌المللی

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی این وزارتخانه در زمینه توسعه تعاملات بین‌المللی خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا زمینه حضور شرکت‌های خارجی را در پارک‌های علم و فناوری فراهم کنیم.

رفع چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان

وی با اشاره به قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان یادآور شد: بر اساس این قانون شرکت‌های دانش بنیان مشمول معافیت ۱۰ ساله مالیاتی می‌شوند. بر این اساس با تصویب آیین‌نامه اجرایی این قانون و ابلاغ آن، مشکلات مرتبط با معافیت مالیاتی شرکت‌ها رفع شد.

وی همچنین با اشاره به وام دانشجویان دکتری، از افزایش ۳۰ درصدی این وام خبر داد.