1411979906801_borna ghasemi-47.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  مشاور و نماینده ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: امروزه بحث تولیدات ارگانیک بحث بسیار مهم و اساسی است، هرچند ما در حوزه صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی فقط مساله گیاهان دارویی را مطرح می‌کنیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار علمی ایسنا منطقه گلستان، مهندس علی ابراهیمی ورکیانی که به عنوان سخنران ویژه در نخستین جشنواره گیاهان دارویی استان گلستان در محل پارک ملی گلستان سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه از ۱۳ اقلیم آب و هوایی جهان، ایران ۱۱ اقلیم را دارد، افزود: در نقشه جامع علمی کشور، اولویت نخست بحث گیاهان دارویی است.

وی با اشاره به کارگروه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: باید در شهرستانها نیز این کارگروه تشکیل شود؛ چرا که یک تولیدکننده الزاما نمی‌تواند یک صادرکننده خوب هم باشد و کارگروه می‌تواند در این زمینه کارگشا باشد.

وی با اشاره به وجود ۲۳۰۰ گونه گیاهان دارویی در ایران، تصریح کرد: از ۲۳۰۰ گونه گیاهی موجود در کشور تنها ۲۰۰ گونه آن شناسایی شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مهندس ابراهیمی اضافه کرد: طب سنتی مکمل طب مدرن است. امروزه در ایران ۲۰ دانشکده طب سنتی تاسیس شده است و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط با این موضوع توسعه پیدا کرده‌اند و در بعضی از استان‌ها علاوه بر دانشکده، کارگروه هم تشکیل شده است.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۴۹۵ شرکت در زمینه گیاهان دارویی تاکید کرد: باید تولیدکنندگان را از خام فروشی بر حذر داشت و به سمت فرآوری و صنایع تبدیلی این محصولات سوق داد. چرا که هم در مراکز علمی و هم در شرکت‌های دانش بنیان شاهد برگشت سریع سرمایه هستیم و این نشان می‌دهد که این کار سوددهی خوبی دارد.

مهندس ابراهیمی خاطر نشان کرد: ما تعداد زیادی بسته کارآفرینی در حوزه گیاهان دارویی تعریف کرده‌ایم که می‌تواند به اصلاح فضای کسب و کار منجر شود. حدود ۱۳۴ شغل در حوزه گیاهان دارویی تعریف شده است که تا قبل از تشکیل این ستاد یک شغل هم تعریف نشده بود.

وی در پایان بر حمایت همه جانبه دولت بویژه شخص دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور از بحث گیاهان دارویی و طب سنتی تاکید کرد.