aspiringetty.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان دانشگاه اسلو دریافتند، مبتلایان به سرطان روده که دوز پایین آسپرین را استفاده می‌کردند شانس بیشتری برای بقا داشتند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان و به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، محققان نروژی با مطالعه روی ۲۳ هزار بیمار مبتلا به سرطان روده دریافتند، افرادی که آسپرین مصرف می‌کردند ۱۵ درصد در خطر کمتری برای مرگ ناشی از این بیماری قرار دارند.

بر اساس یافته‌های به دست آمده دنبال کردن این رویه در بیماران مبتلا به سرطان ارزشش را دارد اما هنوز تحقیقات بیشتری در این رابطه نیاز است. علاوه بر این استفاده از این دارو نباید سر خود صورت بگیرد، چرا که خطراتی نظیر خونریزی معده و مغزی را ممکن است به دنبال داشته باشد.

طی این پژوهش یک چهارم جمعیت ۲۳ هزار نفری مبتلا به سرطان روده به مصرف روزانه دوز پایین آسپرین(۷۵ یا ۱۶۰ میلی‌گرم) برای شش ماه تجویز شدند.

یافته‌ها نشان می‌داد که ۶۶ درصد از مصرف‌کنندگان پس از گذشت سه سال از تشخیص زنده بودند و این در حالی بود که این رقم برای غیر مصرف‌کنندگان ۵۸ درصد عنوان شد.

این نتایج حتی با در نظر گرفتن مؤلفه هایی چون سن، شدت سرطان و مصرف سایر داروها توسط بیمار، هنوز پا برجا بود.

به گفته محققان یکی از توجیهات تأثیر آسپرین می‌تواند، تأثیر این دارو بر سلول‌های خونی موسوم به پلاکت‌ها باشد که در واقع آنها را مهار می‌کند؛ پلاکت‌ها می‌توانند رشد و تکثیر سلول‌های تومور را تحریک کنند.

این پژوهش در مجله ” Journal of Clinical Oncology ” منتشر شده است.