1465132926810_testsun_54410.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات خورشیدی-حرارتی با پشتیبانی ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گشایش یافت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات حرارتی خورشیدی با حضور سیروس وطن خواه مقدم، دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی و حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت، امروز ۱۶ خرداد ماه رونمایی شد.

این آزمایشگاه با پشتیبانی ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدید پذیر معاونت علمی در پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی با توان متخصصان داخلی بومی‌­سازی شده است و کشور را از صادرات نمونه خارجی این نمونه بی نیاز کرد.

سیروس وطنخواه مقدم در مراسم رونمایی این آزمایشگاه پرتابل اظهار کرد: خوشحال هستم که با این اقدام گامی دیگر در زمینه توسعه انرژی‌های تجدید پذیر برداشته شد، خوشبختانه کشور ما با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در بحث انرژی خورشیدی مزیت‌های بسیاری دارد؛ البته توسعه این بخش نیازمند توسعه زیرساخت‌های لازم است.

وطنخواه اظهار کرد: امروز با حمایت ستاد آزمایشگاه مرجع تست کلکتور و آبگرمکن خورشیدی ساخت داخل یا وارداتی برای نخستین بار در کشور راه اندازی شد که این پروژه حاصل تلاش همکاران من در ستاد از گذشته تا به امروز است که نتیجه آن بی نیازی کشور از واردات این محصول است.

در بخش بعدی این مراسم، حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه آبگرمکن خورشیدی جزء پیشرفته‌ترین تجهیزات در زمینه اقدام برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی است، تصریح کرد: علی رغم اینکه به طور میانگین در کشور شاهد ۲۸۰ روز آفتابی هستیم، اما در کشور ما فعالیت وسیعی در این زمینه وجود نداشته است. افتتاح این آزمایشگاه گام وسیعی در این زمینه است که اگر بخش خصوصی نیز در این حوزه فعال شود، در زمینه تست کیفی و عملکردی این تجهیزات موفق‌ترعمل خواهیم کرد.

بر اساس اعلام سایت معاونت علمی ریاست جمهوری، این آزمایشگاه مجهز به آزمون عملکرد کلکتور و آبگرمکن خورشیدی است که هدف از آن انجام تست‌‎ها طبق استاندارد ISO است، در واقع این با این آزمایشگاه این مرکز اولین مرکزی است که عملکرد این تجهیزات را طبق سه استاندارد با ۱۴ آزمون انجام می‌دهد. البته قیمت تمام شده این تجهیزات که به صورت دانش بومی ساخته شده است، چندین برابر کمتر از نمونه خارجی آن است. تا کنون کشورهای آلمان، ایتالیا، ایالت متحده و فرانسه دانش ساخت این دستگاه را داشته‌اند. البته در اکثر تجهیزات دیگر دو دستگاه متفاوت برای کلکتور و آبگرمکن وجود دارد؛ اما در این مدل هر دو بخش در یک دستگاه هستند.