1465114414464_566429315-ed.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  دانشمندان سازمان محیط زیست و تغییر آب و هوای ناسا در کانادا و پژوهشگران دانشگاه مریلند در کالج پارک و دانشگاه دالهاوزی ۳۹ منبع عمده گزارش نشده آلودگی هوا را کشف کردند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از ناسا، این پژوهشگران با استفاده از سیستم تصویربرداری ماهواره‌ای آژانس فضایی، منابعی را شناسایی کردند که دارای آلاینده سمی دی اکسید گوگرد بوده و توسط انسان بوجود آمده است.

دی اکسید گوگرد (SO2) با باران اسیدی در ارتباط بوده و روی زمین توسط سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا کنترل می شود. این سازمان برای مدیریت بهتر این آلاینده سمی، نیازمند آگاهی از محل آن است.

پژوهش جدید همچنین به دانشمندان اجازه می‌دهد تا منابع کوچکتر، مانند “فعالیتهای مربوط به نفت” و نیروگاههای بیشتری را شناسایی کنند.

دانشمندان با استفاده از تصاویر ماهواره ای از منابع دی اکسید گوگرد و پس از تجزیه و تحلیل داده‌های جمع آوری شده بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ قادر به شناسایی دقیق”نقاط مهم” از محل انتشار این گازهای سمی شدند که تاکنون گزارش نشده بود.

این پژوهش نشان داد که منابع آلودگی، نیروگاههای برقی هستند که انرژی خود را از زغال سنگ تامین می‌کنند. کارخانه‌های ذوب و عملیات نفت و گاز عمدتا در خاورمیانه و در مکزیک و روسیه واقع شده است.

ناسا می گوید که سطح انتشار گزارش شده در برخی از این مناطق دو تا سه برابر کمتر از سطح آلودگی است که دانشمندان پس از مطالعه داده های ماهواره ای در طول ۹ سال پیدا کرده اند.