72722.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن اشاره به مورد بررسی قرار گرفتن نقشه جامع علمی کشور و سیاست‌های حاکم بر آن به منظور تعیین موارد مرتبط با این دانشگاه، گفت: بخش‌های مختلف نقشه جامع علمی کشور جهت اجرا به شاخص‌ها و برنامه‌های عملیاتی در سند راهبردی دانشگاه فردوسی تبدیل شده‌اند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر کافی با بیان این مطلب و با اشاره به ظرفیت های دانشگاه فردوسی برای اجرای نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: مهمترین ظرفیت دانشگاه فردوسی مشهد برای اجرایی‌سازی اسناد فرادستی مانند نقشه جامع علمی کشور، سند راهبردی این دانشگاه است. در این راستا، با ابلاغ هر سند فرادستی، علاوه بر ارجاع آن به کلیه واحدهای دانشگاه و اطلاع‌رسانی عمومی به دانشگاهیان، آن سند بررسی محتوایی شده و موارد مرتبط با دانشگاه در آن سند مشخص می‌شود.

وی افزود: با مشخص شدن موارد مرتبط با دانشگاه، هم راستایی سیاست‌های سند راهبردی دانشگاه با سیاست‌ها و مفاد اسناد فرادستی مورد بررسی قرار گرفته و چنان چه به صورت مستقیم در لایه‌های اجرایی و عملیاتی سند، شاخص و برنامه عملیاتی لحظ نشده باشد، این موارد نیز به سند راهبردی دانشگاه اضافه می‌شود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص اقدامات دانشگاه برای اجرای نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: با ابلاغ نقشه جامع علمی کشور در سال ۱۳۹۰ به عنوان یکی از مهمترین اسناد فرادستی، موارد مرتبط با دانشگاه در این سند مشخص و سیاست‌های حاکم بر این سند با سند راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد مورد بررسی قرار گرفت. این بررسی نشان از تطابق رویکردها و جهت‌گیری‌های کلان حاکم بر دو سند با یکدیگر داشت. به عنوان مثال در نقشه جامع علمی کشور مواردی مانند «جهت دادن چرخه علم، فناوری و نوآوری به ایفای نقش مؤثرتر در اقتصاد» توجه شده بود که این مهم موضوع یکی از اهداف کلان دانشگاه با عنوان «ارتقای توانمندی در کارآفرینی، افزایش ظرفیت تولید فناوری، توسعه قابلیت‌های بهره‌برداری و انتقال فناوری‌های نوین و تولید و ارائه محصولات/ خدمات تخصصی دانش‌بنیان» بوده است.

دکتر کافی در ادامه تاکید کرد: از سوی دیگر بخش‌های مختلف نقشه جامع علمی کشور جهت اجرا به شاخص‌ها و برنامه‌های عملیاتی در سند راهبردی دانشگاه فردوسی تبدیل شده‌اند. به عنوان مثال در راستای اجرایی‌سازی «علم و فناوری کمال‌آفرین، توانمندساز، ثروت‌آفرین» شاخص‌هایی مانند «نسبت درآمد ناشی از فعالیت‌های دانش‌بنیان به کل درآمد اختصاصی دانشگاه»، «تعداد دانش فنی تولید شده از طرح‌های پژوهش و فناوری دانشگاه»، و … مقادیر کمی آن‌ها تدوین شده است. به این ترتیب علاوه بر اطمینان از حرکت در مسیر تحقق این سند فرادستی، با پایش و ارزیابی سند راهبردی، امکان پایش سهم دانشگاه در تحقق این سند نیز فراهم می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز خبر دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در باره برنامه‌های آینده این دانشگاه برای حرکت در مسیر نقشه جامع علمی کشور گفت: با توجه به این که سند راهبردی دانشگاه در افق ۱۰ ساله تنظیم شده و در هر بار بازنگری سند راهبردی، اسناد فرادستی مجدداً مورد بررسی قرار خواهد گرفت، این اطمینان وجود دارد که بخش‌های مرتبط با دانشگاه در نقشه جامع علمی کشور، از طریق سطوح مختلف سند راهبردی دانشگاه، مانند چشم‌انداز، ارزش‌های محوری، اهداف کلان، شاخص‌ها و برنامه‌های عملیاتی دانشگاه، محقق خواهند شد.