1445416249628_IMAGE634533598981931060.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان، گفت: بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد بلکه رویکرد آن شناسایی «اجتماعات نخبگانی» از طریق رصد رفتار و فعالیت‌های نخبگانی آنان در تمامی حوزه‌ها شامل علم، فناوری، فرهنگ، نوآوری، قرآن، هنر، ادب و غیره و همچنین پشتیبانی از فعالیت‌های آنان با همکاری همه دستگاه‌های ذی‌ربط برای اثرگذاری مناسب آنان در جامعه تخصصی خود است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس فناوری ایسنا، دکتر غلامعلی منتظر اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان دستگاهی حاکمیتی است که با هدف سیاستگذاری و برنامه‌ریزی در زمینه توسعه منابع انسانی برگزیده کشور با مأموریت برنامه‌ریزی در زمینه «نخبه شناسی»، «نخبه پروری»، «نخبه‌گزینی» و «نخبه‌گماری» فعالیت می‌کند.

بنیاد ملّی نخبگان عضو ندارد

وی افزود: با توجه به نکات فوق بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد بلکه رویکرد آن شناسایی «اجتماعات نخبگانی» از طریق رصد رفتار و فعالیت‌های نخبگانی آنان در تمامی حوزه‌ها شامل علم، فناوری، فرهنگ، نوآوری، قرآن، هنر، ادب و … و همچنین پشتیبانی از فعالیت‌های آنان با همکاری همه دستگاه‌های ذی‌ربط برای اثرگذاری مناسب آنان در جامعه تخصصی خود است.

هدف بنیاد، ایجاد مسیری برای تواناسازی مستعدان برتر کشور است

منتظر ادامه داد: در واقع هدف بنیاد ایجاد مسیری برای تواناسازی مستعدان برتر کشور و هدایت‌ آنان به سمت تأثیرگذاری بیشتر و بهتر در حوزه تخصصی از یک‌سو و تسهیل مسیر به‌ کارگیری و الگوسازی از سرآمدان و نخبگان در اجتماع تخصصی خود است. به همین دلیل بنیاد برای طی مسیر نخبگی ایستگاه‌هایی را طراحی و به منظور تشویق و ترغیب صاحبان استعدادهای برتر برای طی مسیر نخبگی و رسیدن به مرحله اثرگذاری، در هر یک از ایستگاه‌ها تسهیلاتی برای مشمولان در نظر گرفته است که هر فرد بر اساس فعالیت‌های نخبگانیِ خود و با توجه به جایگاهی‌ که در آن قرار دارد، امکان بهره‌مندی از تسهیلات مطابق ضوابط بنیاد را خواهد داشت.

آخرین مهلت بهره‌مندی از تسهیلات اعطایی به برگزیدگان جشنواره‌های علمی

وی در ادامه ضمن اعلام آخرین زمان بهره‌مندی از تسهیلات اعطایی به برگزیدگان جشنواره‌های «اختراعات»، «خوارزمی»، «رازی»، «فارابی» و «شیخ بهایی»، گفت: برگزیدگان جشنواره‌های اختراعات بنیاد ملّی نخبگان تا قبل از سال ۱۳۹۴ و همچنین برگزیدگان جشنواره‌های «خوارزمی دانش‌آموزی»، «خوارزمی جوان»، «خوارزمی بزرگسال»، «رازی»، «فارابی» و «شیخ بهایی» تا پایان سال ۱۳۹۲، که به تأیید بنیاد رسیده‌اند ولی هنوز تسهیلات بنیاد را (از جمله اعتبار پژوهش و نوآوری) دریافت نکرده‌اند، حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ماه امسال فرصت دارند از آن استفاده کنند.

معاون برنامه ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در ادامه افزود: همچنین برگزیدگان جشنواره‌های «خوارزمی دانش‌آموزی»، «خوارزمی جوان»، «خوارزمی بزرگسال»، «رازی» و «فارابی» سال ۱۳۹۳، که به تأیید بنیاد رسیده‌اند ولی هنوز تسهیلات بنیاد را دریافت نکرده‌اند، حداکثر تا تاریخ ۲۸ اسفند ماه فرصت دارند از آن استفاده کنند.

منتظر در پایان گفت: برگزیدگانِ مورد تأیید بنیاد برای استفاده از تسهیلات بنیاد باید درخواست خود را از طریق سامانه ثریا ثبت کنند تا پس از بررسی درخواست برای اعطای آن به متقاضی اقدام شود و در صورت بروز هرگونه مشکل در روند ثبت درخواست موضوع از طریق بنیاد نخبگان استان تهران قابل پیگیری است.