1434014472923_thum-b512f8ed2e4d68a0f7de-tafahom_namah.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  در دیدار نمایندگان روسای دانشگاه‌های فرانسه با قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، بر ادامه همکاری‌های علمی مشترک ایران و فرانسه تاکید شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین المللی با مقامات مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) و جمعی از نمایندگان کنفرانس روسای دانشگاه‌های آن کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست دکتر سالار آملی با اشاره به آمار دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و افتخارات علمی و دانشگاهی در جمهوری اسلامی ایران، به تشریح مختصر مکانیسم علمی وضعیت دانشگاه‌ها پرداخت.

وی ضمن استقبال از حضور دبیر هیات دولت فرانسه و هیات همراه به جمهوری اسلامی ایران، نگاه نظام آموزش عالی کشور نسبت به همکاری با کشور فرانسه را گاهی پیوسته و استوار و مرحله به مرحله دانست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالار آملی همچنین با اشاره به نقش سیاست‌گذاری و پشتیبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بر پیشنهادات خود با تمرکز بر پنج موضوع همکاری پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، نظارت مشترک بر فعالیت‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی، تبادل استاد و دانشجو؛ توسعه زبان و ادبیات فرانسه در جمهوری اسلامی ایران و توسعه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های فرانسه تأکید کرد.

وی در پایان بار دیگر از اراده و اشتیاق ایران برای توسعه و پیشرفت همکاری‌ها با کشور فرانسه، تدارک و تنظیم دیدارها، بازدیدها و هماهنگی جلسات دیدار با مقامات همتا، روسای دانشگاه‌های کشور و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یاد کرد.

همچنین در این دیدار که تنی چند از نمایندگان دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه های کشورمان نیز حضور داشتند، هیات فرانسوی از سفر تعدادی از روسای دانشگاه های آن کشور به ریاست تیری موندون، دبیر دولت فرانسه در وزارت آموزش ملی، آموزش عالی و تحقیقات در اکتبر ۲۰۱۶، خبر داد.

اعضای هیات فرانسوی ضمن اشاره و تاکید بر کیفیت بالای آموزش در سطح دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران، بر نقش و محوریت کشورمان در سطح منطقه به عنوان کشوری استراتژیک برای همکاری با فرانسه یاد کرد و هدف از سفر دانشگاهیان فرانسه در اکتبر سال جاری را ایجاد و افزایش همکاری های دو جانبه، صدور مدارک و تزهای مشترک، تبادل دانشجو و استاد به صورت مشترک و در مجموع توسعه هر چه بیشتر همکاری های علمی میان دو کشور دانست.

در ادامه ژان ایو مرزن، مدیر موسسه علوم مهندسی و سیستم ها در CNRS، با ارائه گزارشی در خصوص فعالیت‌های آن مرکز، ضمن یادآوری این که دانشگاه‌های فرانسه در واقع یکی از بازیگران اصلی دیپلماسی علمی آن کشورند، به فعالیت استادان دانشگاه ها در مرکز تحقیقات علمی که بزرگ‌ترین مرکز تحقیقات بنیادی در اروپا، است، اشاره کرد.

وی همچنین به حضور ۲۰۶ محقق ایرانی مشغول به فعالیت‌های پژوهشی در CNRS اشاره کرد و اظهار داشت: پژوهش دارای ماهیتی است که بایستی به صورت مداوم از مرز کشورها عبور کرده، بنابراین باید تبادلات علمی و تحقیقاتی و افزایش چرخش دانش در ورای مرزها را میسر ساخت.

مدیر موسسه علوم مهندسی و سیستم ها در CNRS ، ایران را ملتی بزرگ و کشوری متعالی در زمینه تحقیقات علمی دانست که همواره شریک علمی CNRS بوده است.

برچسب ها :