سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – رییس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم گفت: آمار دقیقی از خروج نخبگان در دسترس نیست اما برای کاهش آمار موجود باید بسترسازی های لازم توسط وزارت علوم و دانشگاه ها انجام شود.

 

حسین سالار آملی قائم مقام وزیرعلوم درامور بین الملل و رییس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص آمار مهاجرت نخبگان به سایر کشورها اظهار داشت: آمار دقیقی از خروج نخبگان در دست نیست. البته ما اعتقاد نداریم که نخبگان باید مهاجرت کنند.
وی افزود: باور ما بر این است که نخبگان باید در کشور خود بمانند چون از ثروت های این مملکت به شمار می روند، در نتیجه باید برنامه ریزی های کلانی برای آنها انجام دهیم. 
رییس مرکز همکاری های بین المللی وزارت علوم درباره نگرانی از خروج نخبگان بیان کرد:هر نخبه ای که از کشور خارج شود جای بسی نگرانی دارد و مسولان کشوری باید به این موضوع توجه خاص  داشته باشند، لذا برای کاهش آمار مهاجرت باید بسترهای لازم برای حضور نخبگان در کشور به وجود آید.
وی ادامه داد: وزارت علوم تلاش های زیادی در خصوص کاهش مهاجرت انجام می دهد تا بتواند این افراد کارا را به هر نحوی در کشور نگه دارد.
سالار آملی در خصوص بستر سازی برای جلوگیری از خروج نخبگان یاد آور شد: اگر بخواهیم نخبگان به سایر کشورها نروند باید اقداماتی از جمله جذب آنها به عنوان هیئت علمی انجام دهیم که در این موضوع دانشگاه ها باید آسان بگیرند تا این افراد بتوانند راحت‌تر جذب شوند. به علاوه باید سرمایه لازم برای افرادی که فنی هستند را فراهم کنیم تا شرکت های دانش بنیان خودشان را شکل دهند.