سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – صادق زیباکلام با تاکیدبر ضرورت استفاده از تجربه کشورهای موفق به عنوان تنها راه پیشرفت و توسعه گفت : اقتصاد ایران ناکارامد است و در ایران تنها علاقمند به ارائه تئوریک، کلی گویی، و برنامه ریزی بدون عمل هستند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا ، زیبا کلام استاد و عضو هیأت علمی دانشگاه که در همایش ملی ‘ آینده پژوهشی توسعه ملی ایران در بستر جغرافیا’ در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد سخن می گفت افزود حدود ۲۰۰ سال پیش عباس میرزا نائب السلطنه وزیر جنگ وقت در دیدار با هیأتی فرانسوی از آنان پرسید’چگونه است که شما پیشرفت کرده اید و ایران خیر ! و فرانسه شد فرانسه و ایران شد ایران’.
وی افزود: معتقدم اگر امروز هم عباس میرزا دوباره زنده شود باز این سوال را البته این بار از خود ما خواهد پرسید.
این فعال سیاسی با بیان اینکه از همان زمان برخی متوجه اوضاع و جایگاه ایران شدند ، ادامه داد : عباس میرزا اقدام به اصلاحاتی در ایران زد که برنامه هایش درست اجرا نشد، سپس امیرکبیر و میرزا حسن خان سپهسالار به دنبال اصلاحات اقداماتی صورت دادند که بازهم به دلایلی به سرانجام نرسید و این داستان اصلاحات در ایران همچنان مغفول مانده است.
وی اظهار کرد: باید دید چرا اغلب کشورها نظیر ژاپن، هند، مالزی، ترکیه، برزیل، آرژانتین توانسته اند با اقدامات درست به پیشرفت دست یابند ولی در ایران هر اقدام و عملی یا نادرست بوده یا به حمام فین کاشان ختم شده است.
زیباکلام با بیان اینکه معتقدم تنها راه پیشرفت و توسعه استفاده از تجربه کشورهای موفق است، افزود: متاسفانه در ایران تنها علاقمند به ارائه تئوریک، کلی گویی، و برنامه ریزی بدون عمل هستند، کافی است به عنوان مثال اعلام شود که به مباحثی نظیر توسعه پایدار، بومی سازی توسعه، آینده پژوهی، توسعه ایرانی و اسلامی توجه شود، بدنبال آن تنها به برگزاری همایشها، کنفرانسها، سخنرانی ها و … آنهم تنها با جنبه تئوریک بسنده می شود. انگار که با حلوا حلوا کردن دهان شیرین می شود.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه سیاست پرداخت یارانه که از سال ۱۳۸۹ آغاز شد، یکی از سیاست های بسیار نادرست است که هیچ کشور و نظامی دست به اجرای این الگوی اقتصادی نزده است، بیان کرد: بیش از ۵ سال است که یارانه نقدی به مردم پرداخت می شود، جالب است بدانید که تا کنون بالغ بر ۲۲۰ هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته است و این در حالی است که در طی این ۵ سال تنها ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی مصوب شده و جالب تر آنکه از این ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تنها بخشی از آن تأمین مالی شده است.
وی تبیین کرد: برخی به نقد برجام می پردازند که شما گفتید برجام به سرانجام برسد وضع اقتصاد و … درست خواهد شد. مگر قرار بود برجام چه بکند که اینگونه بحثها مطرح شده و انتظار دارند ره صد ساله را یک ساله طی کرده و اقتصاد را به یکباره پویا و درست کنیم.
زیبا کلام افزود ‘متأسفانه نتیجه ای حاصل نخواهد شد زیرا اقتصاد ایران، ناکارآمد و درمانده دولتی است و با هزاران برجام تحولی حاصل نخواهد شد.
بر اساس گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، زیباکلام خاطرنشان کرد: حال وقت آن رسیده است که از خواب و خیال بیدار شویم و شهامت و جسارت عباس میرزا را بخرج داده و این سوال را از خود بپرسیم که چرا فرانسه شد فرانسه و ایران شد ایران؟!