سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر موفق به طراحی و ساخت سه دستاورد فناورانه «فرستنده یک مگاوات سامانه موقعیت‌یاب ملی»، «دستگاه پوشش پلاسمایی تحت خلاء» و «کوره ذوب مجدد قوسی تحت خلاء» شدند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس فناوری ایسنا، محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر به منظور ایجاد کنترل بر روی دقت، کیفیت و کمیت خدمات موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان سنجی کشور که همگی مبتنی بر GPS بوده و امکان قطع این خدمات در مواقع بحرانی وجود دارد، طی اجرای طرح سامانه ملی «موقعیت‌یابی و زمان‌سنجی زمینی پایه (LPS)» موفق به طراحی و ساخت فرستنده یک مگاواتی بومی با فناوری نیم سیکل شدند که در آینده با استقرار پنج ایستگاه فرستنده پر قدرت در نقاط مناسب کشور امکان ارائه خدمات موقعیت‌یابی ناوبری و زمان سنجی با استانداردهای جهانی و بصورت ملی بوجود خواهد آمد.

«دستگاه پوشش پلاسمایی تحت خلاء» نیز یکی از تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در فرایندهای مختلف تحقیقاتی و تولیدی مناسب برای پره‌های توربین نیروگاهی و موتور جت پوشش‌های سرامیکی با قابلیت تحمل فوق دما در حد VPS است. این دستگاه قابل استفاده در بالک‌ها و نازل‌های موشکی سوخت جامد و بالستیک و پوشش‌های مقاوم در برابر خوردگی شیمیایی ویژه از جنس فلزاتی مانند نایوبیم، تانتالیم، تنگستن، کرم، مولیبدن و پوشش‌هایی با کاربرد زیستی است.

«کوره ذوب مجدد قوسی تحت خلاء» نیز که برای نخستین بار در کشور توسط فناوران دانشگاه صنعتی مالک اشتر طراحی و ساخته شده، با قابلیت سرویس‌دهی در حالت دستی و اتوماتیک راه‌اندازی می‌شود و برای ذوب و تصفیه آلیاژهای تیتانیوم، ذوب مجدد سوپرآلیاژها و فولادهای ویژه مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. از جمله قابلیت‌ها و دستاوردهای این محصول می‌توان به تولید آلیاژهای تیتانیوم برای اولین بار در کشور و تولید انواع سوپر آلیاژهای کارشده، کاهش گازهای مضر و عناصر با فشار بخار بالا که طی فرآیند ذوب به واسطه خلاء ایجاد می‌شود و همچنین بومی‌سازی دانش فنی ساخت کوره VAR در داخل کشور و قطع وابستگی به خارج اشاره کرد.

بر اساس اعلام سایت اطلاع‌رسانی وزارت دفاع، این سه دستاورد فناورانه با حضور سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شده است.