1464694518357_brain.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  دانشمندان یکی از مناطق مغز که مسئول به روزرسانی سریع اطلاعات در طول یادگیری است را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، تیمی از دانشگاه آکسفورد و امپریال کالج یک ناحیه از مغز به نام تالاموس(mediodorsal) را بررسی کردند که در تصمیم گیری و یادگیری نقش مهمی دارد.

سوال کلیدی که در علوم اعصاب مطرح است این است که مغز چگونه عملکردهایی مانند فعالیتهای یک روز و یا تصمیم گیری برای انجام یک کار را محاسبه و برنامه ریزی می‌کند.

محققان اطلاعات این پژوهش را با استفاده از شبکه‌های گسترده در سراسر مغز پردازش کردند.

آنها در این پژوهش به بررسی نحوه عملکرد تالاموس mediodorsal در پردازش بهینه آموزش‌های جدید و تصمیم گیری پرداختند.

در این پژوهش از میمون‌های رزوس استفاده شد و محققان به ازای یادگیری اطلاعات جدید و انتخاب‌های خوب بر روی یک صفحه نمایش لمسی به آنها غذا پاداش می‌دادند. آنها سپس طی انجام یک عمل جراحی جراحت‌هایی را به ناحیه MD در مغز وارد کرده و این آزمون را مجددا تکرار کردند.

میمون‌هایی که در این قسمت از مغز دچار جراحت شده بودند در پاسخگویی به سوالات و تصمیم گیری دچار اختلال شده و همچنین در تصمیم گیری‌هایی که دارای گزینه‌های متعدد بود دچار مشکل می‌شدند.

این پژوهش نشان داده است که تالاموس mediodorsal نقش کلیدی در یکپارچه سازی سریع اطلاعات جدید برای یادگیری یا اتخاذ یک تصمیم دارد. این مهارت در فعالیت های روزمره مانند رانندگی و یا حتی قدم زدن در یک خیابان شلوغ نقش حیاتی دارد.

پژوهش‌های آینده به بررسی چگونگی تعامل MD با سایر مناطق مغز خواهد پرداخت.

جزئیات این پژوهش در مجله eLife منتشر شده است.