sama-8.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس سازمان سما با تاکید بر این که شهریه‌ مدارس و آموزشکده‌های این سازمان در سال جاری ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت، گفت: مدارس و آموزشکده های سازمان سما هزینه های خود را از شهریه های دریافتی دانش آموزان تامین می کنند و اگر سودی نیز عاید این مراکز شود صرف تجهیز و استانداردسازی مدارس و آموزشکده‌ها خواهد شد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر سیداحمد زرهانی امروز در نشست خبری با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس مصوبه جلسه شورای نظارت و هماهنگی سما در استان تهران، از سال جاری تمامی مدارس و آموزشکده‌های جدید استان زیر نظر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس می‌شوند و به تدریج روند انتقال مدارس قدیمی زیر نظر این واحدها نیز آغاز خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: مدارس و آموزشکده های سازمان سما در همه شهرهای کشور زیر نظر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی آن شهر اداره و رییس سما معاون دانشگاه نیز محسوب می شود اما در استان تهران مدارس و آموزشکده‌های سما به طور مستقیم زیر نظر سازمان سما قرار داشت که این روند از سال جاری تغییر خواهد یافت بر اساس آن هر واحد دانشگاهی تهران صاحب یک واحد سما خواهد شد.

دکتر زرهانی با اشاره به افزایش ۷ درصدی جذب دانش آموزان در مدارس سما طی سال جاری گفت: بر اساس برنامه ۵ ساله توسعه سازمان سما تعداد دانش‌آموزان سالیانه ۷ و دانشجویان ۲ درصد افزایش خواهد یافت و برنامه‌ای برای افزایش تعداد مدارس و آموزشکده‌های وجود ندارد.

رییس سازمان سما گفت: بر مبنای سیاست افزایشی تعداد دانش‌آموزان در سازمان سما احتمال می‌دهیم تعداد دانش‌آموزان شهر تهران سالیانه تا ۱۰ درصد افزایش یابد. همچنان که در حال حاضر ۶۵ هزار دانش‌آموز و ۱۰۰ هزار دانشجو در کل کشور مشغول تحصیل هستند.

دکتر زرهانی با تاکید بر این که سیاست افزایش تعداد دانش آموزان در واحدهای سما مغایرتی با سیاستهای آموزش و پرورش ندارد، افزود: هر دانش‌آموز روستایی حدود ۴۰۰ هزار و دانش‌آموز شهری تا سقف یک میلیون تومان هزینه برای آموزش پرورش تحمیل می کند. سازمان سما توانسته است سالیانه ۱۰ تا ۲۰ درصد از سقف هزینه‌های آموزش و پرورش در تعلیم و تربیت دانش آموزان کاهش دهد.

وی با تاکید بر این که شهریه مراکز سازمان سما در سال جاری بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد، اظهار کرد: البته میزان شهریه‌های دریافتی از دانش آموزان بر اساس امکانات، تجهیزات و نوع منطقه‌ای که مدرسه در آن قرار دارد، متفاوت است.

رییس سازمان سما به برنامه‌های این سازمان در راستای برندسازی مدارس و آموزشکده‌های زیر نظر این واحد اشاره کرد و گفت: آموزش زبان‌های خارجی، آموزش علوم قرآنی، آموختن فن یا حرفه به دانش‌آموزان، تمرکز سلامت جسم و روان دانش‌آموزان، تامین نیروی انسانی صالح و کارآمد و همچنین اجرای برنامه‌های آموزش توسعه از جمله برنامه‌ها و سیاست‌های سازمان سما در راستای برندسازی مدارس و آموزشکده‌ها به شمار می‌رود.

وی در ادامه به رویکرد سازمان سما در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: برنامه‌های سازمان سما به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که اولا آموزش‌هایی که در آن ارائه می‌شود منتهی به استخدام، کارآفرینی و کسب مهارت عملی دانش‌آموزان شود و در رویکرد دوم دانش‌آموزان را به گونه‌ای تربیت کنیم که با اندیشه، فرهنگ و معارف اسلامی آشنا شوند و نسبت به هویت اسلامی خود احساس تعلق داشته باشند.

دکتر زرهانی با بیان این که واحدهای سازمان سما سالیانه براساس ۳۰۰ شاخص ارزیابی می‌شوند، گفت: بر اساس این شاخص‌های تدوین شده سعی می‌کنیم سالیانه دو بار بازدید از آموزشکده‌ها و مدارس این سازمان داشته باشیم. در واقع هدف ما این است که با نظارت خود معایب را برطرف کنیم و با طراحی یک مهندسی اصلاح بتوانیم به سیاست‌های خود در برنامه پنجم توسعه دست یابیم.

به گفته وی هوشمندسازی تمامی مدارس و آموزشکده‌های سازمان سما از مهمترین برنامه‌های پنجم توسعه این سازمان محسوب می‌شود در حال حاضر تنها یک سوم مدارس زیر نظر این سازمان هوشمند هستند.

دکتر زرهانی در ادامه از راه‌اندازی مراکز آموزش زبان در واحدهای این سازمان خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌های سازمان سما راه‌اندازی انستیتو زبان در شهرهای مختلف است که در مرحله نهایی ویرایش اساسنامه هستیم اگر به امضای رییس دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان سما برسد بلافاصله لازم‌الاجراء خواهد شد.

رییس سازمان سما در پایان تاکید کرد: البته سازمان سما تنها به آموزش زبان انگلیسی متمرکز نخواهد شد بلکه سایر زبان‌های مهم دنیا نظیر عربی و فرانسه که برای اشتغال‌زایی دانش‌آموزان تاثیرگذار است نیز آموزش داده خواهد شد.