1464589652225_14.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  ناسا از دقیق‌ترین تصویر تا به امروز از سیاره کوتوله پلوتو رونمایی کرده که توسط فضاپیمای نیوهورایزنز ثبت شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا به نقل از ناسا، این تصویر جدید به نمایش انواع مختلفی از مناظر پرداخته است.

دوربین تصویربردار اکتشافی دوربرد نیوهورایزنز (LORRI) این تصاویر را از فاصله ۱۸ هزار و ۸۵۰ کیلومتری سطح پلوتو در ژوئیه ۲۰۱۵ ثبت کرده بود.

به گفته ناسا، این تصویر ترکیبی با وضوح حدود ۸۰ متر در پیکسل به ارائه بهترین فرصت برای دانشمندان تیم نیوهورایزنز و دیگران به منظور بررسی جزئیات دقیق انواع مختلف زمین در پلوتو و تعیین فرآیندهای شکل‌دهنده آن‌ها پرداخته است.

این نوار ترکیبی که کل نیمکره روبروی فضاپیمای نیوهورایزنز را در زمان عبور آن از برابر پلوتو در اواسط ژوئیه ۲۰۱۵ پوشش داده، اکنون شامل تمام تصاویر وضوح بالایی است که توسط این کاوشگر ثبت شده است.

این تصویر از بالا با زمین‌های تپه‌ای و حفره‌دار آغاز شده و به سمت برآمدگی‌های موازی زمین‌ها، کوهستان‌های بی‌نظم و زاویه‌ای، دشت‌های سلولی، مناطق حفره‌دار یخ نیتروژن تصعید شده، نواحی یخ نیتروژن نازک و ارتفاعات کوهستانی تاریک که با چاله‌های عمیقی زخمی شده‌اند، ادامه می‌یابد.

فضاپیمای نیوهورایزنز در ژانویه سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد و ۹ ماه بعد به فاصله ۱۲٫۵ هزار کیلومتری سیاره کوتوله پلوتو رسید که حدود پنج میلیارد کیلومتر با زمین فاصله دارد. آنچه این فضاپیما ارسال کرده که انتقال آن به زمین چهار ساعت و ۲۵ دقیقه طول کشید، پلوتوی متفاوتی از آنچه انتظار می‌رفت را آشکار کرده است.

سیاره پلوتو پس از کشف در سال ۱۹۳۰ به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی در نظر گرفته شد، اما این عنوان در سال ۲۰۰۵ و پس از کشف یک جسم بزرگتر در نزدیکی آن تغییر کرد. پلوتو اکنون بطور رسمی یک سیاره کوتوله است.

تصویر ترکیبی از سطح پلوتو
برچسب ها : , ,