سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران – ایرنا – رئیس سازمان فضایی ایران گفت: تلاش می شود مسابقه سراسری ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی با همکاری سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه به مسابقه ای منطقه ای و در بین کشورهای عضو این سازمان برگزار شود.

پی اچ دی آزمون : به گزارش خبرنگار ایرنا، محسن بهرامی روز دوشنبه در حاشیه نشست توجیهی شرکت کنندگان مسابقه سراسری ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی و در جمع خبرنگاران در محل سازمان فضایی ایران افزود: رایزنی با سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه صورت گرفته است تا این مسابقه علاوه بر کشور ایران در کشورهای عضو این سازمان نیز برگزار شود.
وی بیان کرد: تلاش شده است برندگان ایرانی و منطقه ای مسابقه بتوانند برای پرتاب ماهواره ساخته شده در طرح، از امکانات سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه بهره مند شوند.
بهرامی هدف برگزاری نخستین مسابقه سراسری ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی را توجه جامعه جوان دانشجویی به آینده فرایندهای تکنولوژیک فضایی عنوان کرد و گفت: تلاش می شود با توجه به این فرایندها دانشجویان ایرانی نیز با پیشرفت های تکنولوژیک روز جهان آشنا شوند.
وی دیگر اهداف برگزاری مسابقه را جذب نیروهای متخصص و علاقه مند برای ورود به عرصه تحقیقات فضایی، آشنایی علاقه مندان و دانشجویان با فناوری های مرتبط با صنایع فضایی و شناسایی استعدادهای علمی و فنی در زمینه های فضایی و کمک به رشد آنها عنوان کرد.
بهرامی هدف برگزاری نخستین مسابقه سراسری ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی را توجه جامعه جوان دانشجویی به آینده فرایندهای تکنولوژیک فضایی عنوان کرد و گفت: تلاش می شود با توجه به این فرآیندها دانشجویان ایرانی نیز با پیشرفت های تکنولوژیک روز جهان آشنا شوند.
وی با بیان این که اکنون روند شکل گیری تکنولوژی فضایی جهانی به سمت کوچک کردن، هوشمند سازی و رباتیک شدن است خاطر نشان کرد، ارایه این روند به دانشجویان ایرانی سبب خواهد شد آنها همگام با پیشرفت های جهان قدم در این عرصه بگذارند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآورشد: برگزاری مسابقه سراسری ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی این فرصت را به دانشجویان ایرانی خواهد داد تا همواره در این عرصه با برنامه ریزی و لحاظ کردن روند های جهانی پیش بروند.

** تدارک برنامه های مفصل در سازمان فضایی
وی از تدوین برنامه های مفصل در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» در سازمان فضایی ایران خبر داد و گفت: مسابقه سراسری ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی طیف زیادی از دانشجویان را به خود جذب کرده و مقرر است هر دو سال یکبار نیز برگزار شود.
بهرامی از قول مساعد سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه برای همکاری در برگزاری این مسابقه به صورت منطقه ای خبر داد و اشاره کرد: مقرر شده در جلسه ای داخلی برای نحوه پرتاب ماهواره برنامه ریزی صورت گیرد.

** حداقل یک ماهواره امسال پرتاب می کنیم
رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه قول داده بودم در باره زمان پرتاب ماهواره به دلیل آنکه ممکن است بنابه دلایلی انجام نشود، صحبتی نکنیم، گفت: امسال برنامه پرتاب حداقل یک ماهواره در دست انجام است.
وی مطالعه درباره ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی را از جمله مهمترین برنامه های تحقیقاتی سازمان فضایی ذکر کرد و گفت: تمرکز برنامه ششم سازمان فضایی بر اجرای برنامه های توسعه ای به منظور رفع نیازهای فضایی کشور است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاثیر برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) بر برنامه های سازمان فضایی کشور را مثبت دانست و بیان داشت: مراوده ها و مذاکره های این سازمان بعد از برجام بیشتر از گذشته شده است.
وی برگزاری مسابقه را بیشتر در بین دانشجویان کارشناسی عنوان کرد که در عین حال محدودیتی برای شرکت کنندگان دیگر نداشته است و افزود: ۲۰ تیم از دانشگاه های مختلف در این دوره از مسابقه که نخستین دوره نیز است شرکت کرده اند.
بهرامی گفت: برنامه های مختلفی برای آشنایی جامعه با دانش فضایی تهیه و به مرحله اجرا درآمده است و کودکان نیز در این باره آشنایی خواهند یافت.
رئیس سازمان فضایی ایران حضور بخش خصوصی در بخش فضایی را وابسته به جذابیت فعالیت در این فضا برای آنان دانست و بیان کرد: تلاش می شود جذابیت بخش فضا برای حضور خصوصی ها بیشتر شود.
وی با استقبال از حضور بخش خصوصی در عرصه فضایی گفت: بخش خصوصی بیشتر در بخش مخابراتی تمایل دارد حاضر باشد تا در بخش ماهواره های سنجشی که باید بازار این بخش برای آنها جذاب تر شود.
به گزارش ایرنا، نخستین دوره مسابقه ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی با اهدافی چون جذب نیروهای متخصص و علاقمند برای ورود به عرصه ی تحقیقات فضایی، ایجاد بسته ی مناسب تمرین عملی دانشجویان در زمینه های فضایی، آشنایی علاقمندان و دانشجویان با فناوری های مرتبط با صنایع فضایی، آموزش کارگروهی در بین دانشجویان با گرایش های متفاوت و ترویج فناوری فضایی و کاربردهای آن در اقشار مختلف جامعه برگزار می شود.
امروز نخستین مرحله این مسابقه در سازمان فضایی ایران برگزار شد و به مدت یک سال ادامه دارد.
اقتصام**۲۰۷۸**۹۱۳۲ **۱۵۶۱