DNA_Hide-release-470x313.jpg

سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس کارگروه زیست‌بانک‌ها و ذخایر ژنتیکی و زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از افزایش روند فرسایشی ژنتیکی گونه‌های مختلف جانوری در کشور خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس علمی ایسنا، بهزاد سرخی با اعلام این خبر گفت: لایحه حفاظت از منابع ژنتیکی در مجلس در مرحله مراحل نهایی شدن است و امیدواریم در سال جدید بتوانیم با رویکرد ملی و بین‌المللی و ثبت این ذخایر به راهکاری مناسب برای حفاظت و بهره‌برداری صحیح از منابع ژنتیکی دست یابیم.

وی افزود: طی دو سال اخیر ستاد توسعه زیست‌فناوری به دلایلی نتوانسته‌ است از بانک‌های ژن حمایت‌های مالی داشته باشد که امیدواریم امسال این حمایت‌ها صورت گیرد.

سرخی در خصوص گونه‌های در حال انقراض گفت: این بحث پیچیدگی بسیاری دارد و نیازمند حمایت مالی و معنوی و عمل واحد حفاظت درون زیستگاه (In-situ Conservation) مجموعه دستگاه‌ها و بخش‌های مرتبط با ذخایر ژنتیکی بخصوص سازمان‌های ذیربط در امر محیط زیست، جنگل و مرتع و جهاد کشاورزی است.

وی تصریح کرد: راه‌سازی، سدسازی، گسترش شهرنشینی، افزایش چرای دام، بلایای طبیعی، تغییر اقلیم، روند نامتناسب اکوتوریسم و بهره‌برداری بی رویه مصرف کنندگان گونه‌های ژنتیکی از مراتع و زیستگاه‌های طبیعی کشور حیات گونه‌های گیاهی و جانوری را با خطر روبه‌رو کرده است.

رییس کارگروه زیست‌بانک‌ها و ذخایر ژنتیکی و زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی خاطرنشان کرد: همه عوامل بالا نه تنها حیات گونه‌های گیاهی و جانوری و سایر موجودات را با خطر مواجه کرده، بلکه روند فرسایش ژنتیکی گونه‌های مختلف را تشدید کرده است.